שם הכותב: תאריך: 04 פברואר 2016

"איגוח" – ניר מימון

איגוח – (securitization)

תהליך הפיכת זרם של תקבולים עתידיים לאג"ח. במסגרת התהליך מאגדים נכסים לא סחירים יחד, הנפקת אג"ח כנגדם ומכירת האג"ח לגוף תפעולי מסוים (SPV), שכל מטרתו היא שמירה על אינטרס המשקיעים, ומשם מכירת האג"ח לידי המשקיעים.

בסופו של התהליך הסיכון עובר מהצד המנפיק (המאגח) אל המשקיעים. האג"ח יכול לרכז תזרימי מזומנים ממקורות שונים (משכנתא, הלוואות רכב וכו') ולטווחים שונים (קצרים וארוכים). צורת האיגוח הנפוצה והמוכרת ביותר הינה איגוח משכנתא (MBS-mortgage backed securities). הבנק או המלווה מאחד תזרימי מזומנים ממספר רב של לווים ומנפיק למשקיעים אג"ח כנגד אותם משכנתאות.

לאיגוח ישנם  יתרונות רבים. הוא יוצר תחליף חשוב לאשראי בנקאי ועשוי להקל על הבנקים בזמנים של מחנק אשראי. עוד יתרון לאיגוח הוא שמרבית הסיכון נובע מהסבירות שההלוואות לא ישולמו בזמן בניגוד לאג"ח קונצרני למשל, שחשוף לסיכונים נוספים כמו איכות הניהול, סיכונים תפעוליים וכו'.

איגוח המשכנתאות עמד בלב משבר הסאב פריים. בימי הריבית הנמוכה של שנים 2003-2006 בארה"ב, גדל היקף המשכנתאות שניתנו לציבור האמריקאי וביניהם גם ללווים בעלי הדירוג הנמוך (Sub-Prime). על מנת לצמצם את סיכון האשראי החלו הבנקים לאג"ח את המשכנתאות בקצב הולך וגדל עד ששוק זה תפח לממדי ענק. הלווים שלא הצליחו לעמוד בהתחייבות להחזרי המשכנתא גרמו לקריסת האג"חים ומכאן ניצת המשבר.

 

שייך לנושאים: חדשות