שם הכותב: תאריך: 07 אפריל 2014

אינטרנט של דברים – הרצאתו של מר אריק אדלמן

בשנת 1999 ציין חוקר הטכנולוגיה קווין אשטון כי רוב המידע באינטרנט מיוצר על ידי בני אדם. אשטון חזה כי בעתיד הלא רחוק רוב המידע באינטרנט יגיע ממכונות ולא מבני אדם דבר שיביא למהפכה טכנולוגית ואף במשמעותה של רשת האינטרנט.

העולם כולו משתנה. רשת האינטרנט משנה את אופייה ומתמזגת אל תוך החיים בעולם האמתי, בדרך הביתה בפקק ארוך בעזרת כל מכשיר נייד חכם (האם למישהו יש עדין מכשיר מהדור הישן), נתחבר למערכת הביתית החכמה , נורה לדוד להידלק, למזגן לחמם או לקרר את הבית לטלוויזיה לחפש ערוץ רצוי, ונבקש מהמקרר להזמין עוד חלב מהסופר השכונתי. רוב מה שנאמר כעת נראה כמדע בדיוני לפני עשרים שנה, ובשנים האחרונות קורם עור וגידים.

האם ראית פעם פרח מדבר או רשת חשמל הבודקת את עצמה בזמן אמת לצורך ניתור, ניצול מקסימלי ומניעת

תקלות ?.

האם הרכב בכביש יכול להזמין אמבולנס באירוע תאונה מהר יותר מאנשים, האם המקרר יגיד לנו כאשר מוצרים פגי תוקף ?.

האם נראה אפשרי כי האוטובוס ימתין שתי דקות כי הרכבת איחרה ?.

כלי רכב ידברו האחד עם השני , כלי רכב עירוניים יוכלו לדווח לרכבים אחרים על פקקי תנועה או תאונות.

מטוסים, ולא טייסים (מטוסי קרב) כבר היום יודעים לדווח למכונאים בשטח על הצורך בהחלפת חלקי חילוף, זמן לביקורת, כמות דלק שיש למלא בנחיתה, כמות פצצות וכו'

מקרר חכם שבמגע הופך למחשב. יוצר רשימת קניות, אומר איזה אוכל מבושל צריך לזרוק אבל גם מהווה לוח חוגים ופעילויות משפחתי (במקום להדביק מגנטים עם פתקים מביס וחוגים)

אורח שמצלצל בפעמון הכניסה לבית והתמונה שלו מוצגת בסלולרי

 

מתי כל זה יקרה? הרבה יותר מוקדם משאתם חושבים

חברות רבות משקיעות עכשיו באינטרנט של הדברים, וסיסקו, אחת מחברות התוכנה והתקשורת הגדולות בעולם, צופה שעד 2020, השוק של אינטרנט הדברים יהיה שווה כ-14 טריליון דולרים, ולא פחות מ-50 מיליארד (!) התקנים שונים, כמו מכשירי חשמל, שבבים וכדומה, יהיו מחוברים לאינטרנט אף הם. זהו צפי מפתיע, במיוחד משום שאנו מדברים על עתיד שיתרחש בעוד מספר שנים בודדות בלבד.

 

הנה סיטואציה לדוגמא: עברתם ניתוח קשה, והתאוששות ארוכה לפניכם. אתם הולכים הביתה והרופא אומר: "אם משהו קורה, התקשרו אלי מיד."

אך זה לא פשוט לזהות סימנים שמשהו מסוכן מתרחש, ואז לתפוס את הרופא, לקבל ייעוץ, ולהחליט לבוא לבית החולים. כל זה דורש זמן שלחולה אולי אין, במיוחד במקרים של התקף לב.

האינטרנט של הדברים מציע פתרון טוב יותר. שבב זעיר מוזרק לגופכם, ועוקב אחר סימנים למחלה או להידרדרות במצבכם. כאשר השבב מזהה בעיה, הוא מעדכן את הרופא בזמן אמת וגם שולח לו מידע ספציפי לגבי הבעיה. לא רק שהרופא מעודכן יותר מהר מכפי שהייתם יכולים להודיע לו, אלא שהוא גם מסתמך על מידע אמיתי ולא על תיאור מעורפל שלכם. הוא יודע בדיוק מה קורה לכם ויכול ליצור קשר מיידי או אפילו לשלוח אמבולנס אם זהו מקרה חירום. השבב יכול גם להזעיק בני משפחה לעזרתכם במקרה של פציעה, או בעצמו להזעיק אמבולנס למיקומכם, בעוד הוא מספק לו הוראות הגעה.

אבל האם זה רק טוב ? הפרטיות נעלמה לחלוטין . כבר היום יודעים בכל רגע נתון איפה אנחנו (סלולרי) מה אנחנו כותבים בווטצאפ, רשתות חברתיות, אימיילים. יודעים מה אנחנו אוהבים מה מחפשים מה הבעיות הרפואיות שלנו (לא קשור בהכרח לאינטרנט של דברים אלא לאנטרנט בכלל אבל הייתי מדגישה את הסוגיה)

עכשיו ידעו גם מה המצב הגופני שלנו, מתי אנחנו חוזרים הביתה ומפעילים את מכשירי החשמל (גנבים), איפה הרכב שלנו ממוקם (האישה??) וכו' וכו'

הסיכון הגדול ביותר, מזהירים המומחים, הוא טרוריזם היוצר כאוס. לא על ידי פיצוצים ויריות, אלא על ידי פריצה לאפליקציות שבמכשירים הסלולריים שלנו, או לשבבים הנמצאים בגופנו, במכונית שלנו או בביתנו, וזריעת הרס ומידע מטעה. כך יוכלו האקרים מסוימים לשתול מידע כוזב על בריאותנו, להורות לשבבים להתעלם ממחלות, להורות למכונית שלנו לעצור באמצע כביש מהיר או להפעיל את כל המכשירים החשמליים בשכונה בבת אחת עד שייווצר נתך במערכת החשמל. האקרים מוכשרים יוכלו אף להתחקות אחר מיקומנו, מה שמקל על חטיפות והתנקשויות

 לסיכום:

למרות הסיכונים, האינטרנט של הדברים פותח דלת למגוון עצום ובלתי מוגבל של אפשרויות העשויות להקל על חיינו, לשפר את התפוקה שלנו וחשוב מכל – לשמור על בריאותנו. העתיד מגיע, ונותר רק לחכות ולראות איך חיינו יראו לאחר שנכניס אליהם גם את אינטרנט הדברים.

הסמינר יתקיים ביום חמישי 24.04.14 בשעה 14:00 בחדר HUB-2 בבניין מנהל עסקים