שם הכותב: תאריך: 22 אפריל 2013

אקירוב לסטודנטים: "אין קיצורי דרך להצלחה, תהיו רעבים"

DSCF3737 (Large)       DSCF3719 (Large)  DSCF3733 (Large)        DSCF3734 (Large)

 איש העסקים ויזם הנדל"ן אלפרד אקירוב התארח במועדון ארוחת הבוקר של לימודי התואר השני בבית הספר למנהל עסקים, ובמפגש מצומצם עם הסטודנטים שטח בפניהם מספר תובנות על הצלחה, עסקים ועולם הנדל"ן. כבר במילותיו הראשונות הדגיש אקירוב: "אי אפשר להצליח במה שאתה לא אוהב. תלמדו מה שאתם אוהבים ותעבדו במה שאתם אוהבים. מאוד חשוב להיות רעבים ולאהוב את מה שאתם עושים".

אלא שכאן לא תמה משנתו הסדורה של אקירוב באשר להצלחה. איש העסקים המשיך לדבר בלהט על המרכיבים המשמעותיים, לתפיסתו, בשגשוג מתמשך: "אין מתכון אחד ויחיד להצלחה. אני מאמין במתכון שלי, ויכול מאוד להיות אחרים שמצליחים לפי המתכון שלהם". בפני קבוצה של כ-20 סטודנטים לתואר שני במנהל עסקים מן המסלולים השונים הגדיר אקירוב את נקודות המפתח: "אתם חייבים לסמן מטרות ולחתור אליהן. תהיו רעבים לידע ואל תוותרו בזמנים קשים. נקודה נוספת היא שלא צריך לחשוב על העבר. אל תחשבו על העבר. החלום הוא הכי חשוב. תלמדו מהעבר ותחלמו על העתיד".

במהלך השיחה ניכר היה כי לאקירוב מסר אחד מרכזי אותו היה חשוב לו להעביר: אין קיצורי דרך להצלחה. "לבצע זה החלק הקל, אבל קבלת ההחלטות מורכבת יותר. אין מזל, יש מאמצים לתפוס את המזל. תשובה מצא גז ואומרים שהיה לו מזל. אני יכול להגיד שלי אין מזל? לא! תשובה השקיע אז הוא מצא, אני לא השקעתי, אז לא יכולתי למצוא. אבי היה אומר לי: 'אם יש תחרות טיפוס של שלושים קומות, איך מגיעים ראשונים? עולים לאט לאט, מדרגה מדרגה, אלו שעולים שלוש או ארבע מדרגות ביחד נופלים בדרך ואתה מגיע ראשון, אין קיצורי דרך. לא קיימת אסטרטגיה לשנה אחת. גם לא לחמש שנים. אסטרטגיה היא לטווח ארוך יותר". אקירוב הדגיש כי "אין דבר כזה משבר. בכל תקופת משבר יש הזדמנויות גדולות. אין משבר בעסקים, יש משבר בניהול ובקבלת ההחלטות. בכל חברה שהשקעתי – וידאתי שההנהלה שם תהיה יותר טובה ממני".

אקירוב התייחס לרצונו העז לעבוד בארץ ועל הקשר העמוק של אנשי עסקים עם ארצם: "אני אוהב את המדינה, אין לנו ארץ אחרת. הייתי שמח לעבוד בירושלים כמו בתל אביב, אלו ערים שאני בקיא בהן". כשהשיחה גלשה לקווי הפוליטיקה איחל אקירוב בהצלחה לשר האוצר החדש, יאיר לפיד, והדגיש כי "כל המדינה רוצה שהוא יצליח, אחרת כולנו נשלם את המחיר".  וכך, במשך כשעתיים תמימות, הסטודנטים מצאו עצמם מרותקים לדבריו של איש העסקים המצליח, שפתח את הדיון לשאלות ולא הסכים לסיים את המפגש לפני שענה על כל אחת מהן בפרטי פרטים.