שם הכותב: המסלול האקדמי המכללה למינהל תאריך: 20 ינואר 2015

הושקה תכנית לניהול עסקי בינלאומי בדגש על סין והודו במסלול האקדמי המכללה למינהל

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, חנך את תכנית BA במינהל עסקים עם התמחות בניהול עסקי בינלאומי בדגש על סין והודו במסלול האקדמי המכללה למינהל. התכנית, שהחלה באוקטובר האחרון במסלול האקדמי המכללה למינהל, כוללת לצד ידע בתחומי ניהול קלאסיים, סיור לימודי בהודו ו/או סין להכרת התרבות העסקית המקומית. סגל התכנית כולל מרצים מישראל ומחו"ל בעלי התמחויות ייחודיות בתחומים שונים של ניהול עסקי בינלאומי. התכנית מעניקה לסטודנטים כלים לעבודה עסקית עם הודו וסין כמו גם הכשרה לעבוד בחברות ישראליות להן פעילות עסקית גלובלית.

את האירוע פתח נשיא המסלול האקדמי המכללה למינהל פרופ' אשר טישלר שאמר: "ישראל היא מדינה קטנה, וחברות רבות הן בינלאומיות ולכן נושא הבינלאומיות הפך להיות חשוב מאד. התוכנית שמה דגש על סין והודו כאזורים מתפתחים בעולם. הסיכוי שאתם תעבדו בארגונים שהם לא בינלאומיים הוא קטן ולכן התוכנית הזאת חשובה". פרופ' דן אלנתן, ראש התכנית במכללה למינהל הוסיף: "אני גאה ונרגש לפתוח את התכנית הראשונה והיחידה בישראל לניהול עסקי בינלאומי. פתחנו את התוכנית באוקטובר וכרגע לומדים בה 30 סטודנטים שעברו ראיון אישי ונמצאו מתאימים. במהלך התוכנית אנחנו מכשירים את הסטודנטים "לדבר" בינלאומיות, ולכן כבר בסוף התואר הם יוכלו להתברג בחברות בינלאומיות בתפקיד ראשוני. בתכנית אנחנו מעניקים ידע מעשי בניהול בינלאומי ויכולות מו"מ בין תרבותי. סין והודו הפכו להיות הכלכלות הגדולות בעולם, ולכן חשוב לנו לשים את הדגש על שתי המדינות האלו. השקת התוכנית היא חלק מתהליך גלובליזציה של בית הספר למינהל עסקים".

עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה שהיה אורח הכבוד בכנס אמר: "יש הבדל בין כללי המשחק בניהול בארץ לניהול בינלאומי, וכללי המשחק האלו הם משהו שבדרך כלל לא לומדים אותם, אך הם חשובים למרחב הבינלאומי, וסטודנטים שיגיעו עם הרקע הזה יהיה להם יתרון על אחרים. בשנה אחרונה עשינו מאמץ מרוכז להסתכל על שווקי אסיה ובעיקר הודו וסין, ולאחרונה גם אחרי הרבה שנים יש הרבה דברים שקורים ביפן. יפן רוצה להחזיר עטרה ליושנה ולהתקדם בתחום הטכנולוגיה, אותו הובילה בעבר. מאחר ואנחנו מובילים בתחום היזמות, היפנים פונים אלינו ומתעניינים. לישראל יש בעיה, שהיא ריכוזיות בענפי הייצוא ולא מגוונת באזורים הגיאוגרפים ואנחנו במשרד הכלכלה מנסים לעזור למשק להתגבר על זה. אנחנו מנסים לעשות מאמץ לעודד את הייצוא הישראלי, והגיע העת לפעול גם באמצעים פחות מקובלים כגון פתיחה לייבוא באמצעות הורדת המכסים כך שיהיה יותר ייבוא מה שישפיע בסופו של יום גם על גידול בייצוא. במשק קטן כמו המשק הישראלי אין משמעות להיות סגורים, זה לא נכון בעולם הגלובאלי שבו קצב השינוי כל כך מהיר ואין שום סיכוי להצלחה של מדיניות שסוגרת למען אידיאלים כמו שמירה על מקומות עבודה. העולם השתנה, התעשייה יותר מפותחת מבעבר והיא חייבת לחיות בעולם גלובאלי ובתחרות מתמדת שיודעת להתחרות עם הייבוא. זה סימן שהיא תעשייה יעילה. תפקיד הממשלה צריך להיות לכוון את התעשייה למקומות שבהם יש למשק יתרון יחסי והיתרון היחסי של ישראל זה חדשנות".כיתת הודו סין עמית לנג_הרצאת אורח הודו סין עמית לנג1_הרצאת אורח הודו סין

עוד אמר לנג: "קורים פה היום הרבה דברים לא טובים שמעבירים מסר רע למשקיעים זרים. אסור לנו לוותר על השקעות גדולות. יש לנו נטייה להעביר מסר שלילי למשקיעים זרים בכל הנוגע לוודאות עסקית והנזק הוא אדיר. למשל ועידת שישינסקי 2 הולכת לגמור את הנגב. צריך לזכור שלמשקיעים יש חלופות ואפילו לים המלח יש חלופה. שתי ההשקעות הבאות של כיל הולכות להיות בסין ומי שייפגע זה העובדים, במקום להגדיל את הפעילות מקטינים אותה. לגבי חוק עידוד השקעות הון לפיו מדינת ישראל נותנת שיעורי מיסוי שונים באזורים שונים בארץ לחברות גלובאליות עם אחוזי ייצוא גבוהים. אלו חברות גלובאליות שיכולות להעביר את הפעילות שלהן מחוץ לישראל ואנחנו לא רוצים שחברה כמו טבע תעזוב את הארץ. יש ביקורת על ההטבה הזאת, אבל זו לא הטבה זה שיעור מס תחרותי כדי שאותן חברות יישארו פה. אם לא היינו עושים את זה – הן לא היו פה. התקשורת מייצרת נראטיב שהמגזר העסקי מקבל יותר מדי, ועושק את המדינה, ואותו סדר יום תקשורתי מקשה על הפוליטיקאים לשנות דברים."

שייך לנושאים: חדשות