שם הכותב: עיתון הבוגרים של בית הספר תאריך: 28 אוגוסט 2013
1236373_10151915017834878_1418205972_n (2)
חממת הזנק: סדנת היזמות הראשונה של בית הספר למנהל עסקים

חשבתם שבאקדמיה מקבלים רק תיאוריה עם נגיעות קלות של פרקטיקה? סדנה חדשה נותנת לסטודנטים הזדמנות להקים מיזמים משלהם, תוך ליווי של מנטורים, אנשי תעשייה ויועצים צמודים.

הרבה מתייחסים אל מוסד הלימודים, שבו רכשו השכלה, כאל חממה. פרקטי ככל שיהיה המסלול שבוחרים –  התמיכה והעידוד שהוא מספק שונים מאוד מהעולם האמיתי "שם בחוץ". במקרה של הסטודנטים שהשתתפו בסדנת היזמות הראשונה של בית הספר למינהל עסקים, קיבל המושג 'חממה' משנה תוקף. קומץ הסטודנטים, שנבחרו להשתתף בסדנה, קיבלו הזדמנות להתנסות בהקמת מיזם עצמאי במסגרת מאפשרת ומצמיחה. הם עשו זאת בעזרת ליווי של מנטורים, אנשי מקצוע ויועצים, שהאירו עבורם את הדרך, שרוב היזמים נאלצים לגשש בה ולחצוב את מסלולם בעצמם.

מי שהגתה את רעיון הסדנה ופעלה להביאו לידי מימוש, היא ד"ר דפנה קריב, מרצה וחוקרת בתחום היזמות הבינלאומית, מחברת שני ספרים בתחום וזוכת קרן האיחוד האירופאי לנושא יזמות. “יש לבית הספר שיתוף פעולה עם HEC, שנמנה בין בתי הספר המובילים למנהע"ס בקנדה ובאמריקה הצפונית בכלל", היא מספרת. "בנסיעה האחרונה שלי לשם, ביקרתי בחממה יזמית שהם מנהלים. זה היה מעורר השראה, ומיד ידעתי שאני רוצה שגם לבית הספר שלנו יהיה כזה פרויקט. כששבתי לארץ, בניתי תכנית עסקית, ופניתי איתה אל אירית דרויש, ראש המינהל. היא אהבה את הרעיון, וכך גם הדיקאן, והם הסכמו להפנות לכך את המשאבים הדרושים”.

קריב מציינת, שמדובר במעין חממת-מאיץ. “הרעיון היה לפתוח סדנה שתהיה שונה מקורס רגיל בניהול יזמות, בכך שתסייע לסטודנטים לממש רעיון למיזם”. אולם, כדי לא להסתבך עם סוגיות משפטיות, הוחלט שהמשתתפים לא יעבדו על רעיונות שהביאו איתם, אלא שינביטו את הרעיונות במהלך הסדנה. "במהלך המיונים, ביקשנו מהנבחנים להציג רעיון יזמי כדי לבדוק את יכולת השכנוע ואת צורת החשיבה שלהם. אבל את הרעיון שאותו פיתחו בסדנה הם גיבשו עם הקבוצה שלהם".

מבין 40 הסטודנטים שפנו למיונים, נבחרו 12. בין הקריטריונים שנבדקו היו יכולת רטורית, מאפיינים יזמיים ותפקודים יזמיים. השלב הבא היה לחלק אותם לארבע קבוצות, ולחבר אותם אל מי שילוו אותם בתהליך. "מעגל השפעה אחד הוא מנטורים”, אומרת קריב.”כל מנטור מלווה את הקבוצה שלו ונפגש עמה פעם בשבוע. לשם כך גייסנו יזמים סדרתיים, אחד מהם ניהל חממות, אחת עבדה בקרן הון סיכון, ואחר הוא בעלים של חברה לראיית חשבון. בנוסף, חיפשנו מומחים שהידע שלהם דרוש ליזם מתחיל. גייסנו מומחה לפטנטים, מומחה בתחום המימון ומומחית למרקטינג. מעגל השפעה שלישי הוא מרצים אורחים. לדוגמה, אורני פטרושקה מכרומטיס”.

כשהתשתית היתה מוכנה, בנתה קריב את הסילבוס. "הסילבוס אמור היה לשקף את התהליך היזמי, ולכן חשבתי שכדאי לעבוד לפי ספר. כלומר, לטעום מכל הפרקטיקות האפשריות של יזמות, בצורה שתהיה מעשית וגם חווייתית. פיתחתי משחקים וסימולציות. למשל, את המנטורים הם לא קיבלו מראש, אלא נדרשו למשוך אותם אליהם במהלך קיום שוק רעיונות. בנוסף, הם למדו להעביר מצגות באנגלית וכן נחשפו לנטוורקינג, לתחרויות ולסמינרים ברחבי הארץ. כשקיבלתי מידע על השתלמויות רלוונטיות, הפעלתי קשרים והכנסתי אותם ללא תשלום".

אילו תהליכים נוספים כללה הסדנה?

"הסטודנטים נדרשו לעמוד בארבעה אירועים שבהם נתנו פיץ' מול משקיעים. בנוסף, הם נחשפו לא רק להצלחות של התהליך היזמי, אלא גם לרגעים קשים. למשל, כשקבוצה לא תפקדה היטב, כשהמנטור לא היה שבע רצון, או כשגילו שהרעיון שלהם כבר ממומש על ידי אחרים”.

האם הרעיונות היזמיים הם כולם מתחום ההיי-טק?

"לא, רעיון אחד קשור לתחום של אוכלוסית הגיל השלישי, ואחר הוא מתחום הבריאות”.

מהו חזון הסדנה לטווח הארוך?

"המטרה שלנו היא להביא לידי כך שייבנה בבית הספר למינהל עסקים מרכז יזמות, שיצליח לספק מגוון רחב של שירותים: סדנאות, ליווי, מחקר ועוד. אני מקבלת הרבה בקשות מאנשים רוצים לקחת חלק בסדנה, מסטודנטים, בוגרים ואנשי עסקים שרוצים להיות מנטורים ומלווים. יש לנו עשרים מומחים שעוזרים ומהווים ציר של מידע”. קריב מציינת, ששאיפה נוספת היא לייסד מנהג של חילופי משלחות, ולשם כך הם מחפשים תורמים נוספים.

בינתיים, היא מסכמת את הסדנה כהצלחה. "המחויבות של הסטודנטים היתה עמוקה. למשל, למרות שכל מפגש תוכנן מראש לאורך של שעתיים וחצי, אך בפועל הם נמשכו כחמש שעות. זאת, למרות שהסטודנטים היו עסוקים בעבודות ובבחינות של שנה גימל. בנוסף, סטודנט אחד פתח דף פייסבוק פעיל ליזמות, ואחר ארגן את סגירתם של חללים בבתי קפה לטובת הרצאות האורח שלנו. ולבסוף, שני סטודנטים מבין המשתתפים השתתפו השנה בתחרויות ארציות: קובי זכריה בתחרות "איזי סטארט ג'רוסלם", וליאור יהודה עלה לחצי הגמר בתחרות "אקזיט 2011”.

שייך לנושאים: חדשות, יזמות, מקודמים