שם הכותב: צפריר שמעוני תאריך: 29 דצמבר 2013

טור אישי מאת צפריר שמעוני: כשאדיסון אמר "יהיה אור", למה הוא התכוון?

בערב יום בהיר אחד, החלטתי לטייל ברחובות הוד השרון, עיר הולדתי.

הוד השרון הייתה בעבר מושבה ואת נוף הילדות שלי החליפו גורדי שחקים גבוהים וכבישי אספלט הנושאים על כתפיהם את שאון המכוניות המובילות את בעליהן בדרכם לביתם. בעודי פוסע בשביל, פגשתי בבחור בן שישים בערך. שיערו הבהיק בלבן ומבט של חזון מעטר את ראשו.
שאלתי אותו לשמו, ומיד ענה לי "שמי מר תומאס אלווה אדיסון".
מאוד התרגשתי לפגוש את הגאון שאחראי על המצאות ותגליות כה מרובות (יש האומרים מעל ל-1000), כמו הפטיפון וכמובן נורות הלהט החשמליות.
"ספר לי מר אדיסון, מה הסוד שלך? איך הצלחת במקום שבו אנשים אחרים התיאשו?". "בא ואספר לך משהו" אמר אדיסון.
"כשאני קם בבוקר, דבר ראשון אני שואל את עצמי: איזו בעייה חשובה אני הולך לפתור היום? בניגוד להרבה אנשים אחרים שאומרים פשוט, מה אני רוצה להמציא היום. אז, ברגע שזיהיתי את הבעייה, התחלתי לחקור עליה. קראתי הרבה מאמרים, שוחחתי עם אנשים שניסו בעבר לפתור את הבעייה ופחות הצליחו (כפי שאתה יודע, האינטרנט עדיין לא היה נגיש :) )"
"אתה יודע שמישהו אחר המציא את הנורה? אני רק שכללתי אותה והפכתי אותה זמינה לאנושות. הבעייה של הנורות הישנות הייתה שהן היו נשרפות מהר מאוד והיה צורך להחליפן בצורה תכופה.החלטתי שזו הבעייה שאני הולך לפתור. לקח לי הרבה מאוד זמן להביא את הנורה להצלחה אמיתית ואתה יודע מה הייתה השיטה שלי? החלטתי לנסות את כל החומרים שהיו זמינים עבורי. בכל פעם ניסיתי חומר אחר שלדעתי היה אמור לגרום למנורה להידלק לאורך הרבה זמן.
אני מניח שאתה יכול לנחש כמה פעמים שרפתי נורות תוך כדי המחקר הזה…
בפעם האחרונה שחיפשתי קצת בגוגל, קראתי ששרפתי מעל אלף נורות עד שמצאתי את הנורה המיטבית. טוב אני מעדיף פחות להתייחס למספר הזה ובכל זאת, שים לב כמה פעמים עמדתי בפני הנורה, בטוח בכך שהנה הפעם אני מצליח, הנורה דלקה לזמן קצר מאוד וכבתה…
ומה עשיתי אתה שואל? הסתכלתי במראה, חייכתי לעצמי ואמרתי: הנה, גם היום התקדמתי לעבר המטרה שלי. הרי כל פעם שנשרפה נורה, סימנתי עוד חומר שפחות מתאים וכך התקרבתי לחוט המתאים ביותר עבור הנורה החדשה שלי.
כן ידידי הצעיר, הדבר שהביא להצלחתי הוא דבר שקיים אצל כולנו, אך לעתים, חלקנו בוחרים להתעלם ממנו. דבר זה נקרא התמדה". "התמדה?" שאלתי . "כן" ענה. "התמדה – היכולת לשוב ולהשקיע במשימות שיובילו אותנו אט אט להגשמת היעדים והחזון בו בחרנו".
"התמדה היא משהו שמסייע לאנשים בכל תחום בחיים, לדוגמא, כשהיית צעיר ויפה, כמו עכשיו, זוכר שכשראית מישהי שחשבת שהיא הכי מתאימה לך, והיא פחות נעתרה לחיזוריך, האם לא המשכת לשכנע אותה בכל מיני צורות? פעם הזמנת אותה לצפות בראינוע, פעם הפתעת אותה בשירת סרנדה מתחת לחלון ביתה ופעם אחרת אפילו שלחת פרחים למקום העבודה שלה. בסופו של דבר, ההתמדה שלך נשאה פרי וחייתם באושר ועושר עד עצם היום הזה. דוגמא נוספת היא אותם ספורטאים אלופים שבכל בוקר קמים לפני התרנגול, הולכים למגרש הספורט ומתחילים אימון בוקר עוד לפני שמשאית הזבל מסובבת את גלגליה ברחבי העיר. ההתמדה היא זו שגורמת להם להגיע להישגים הגבוהים והמיוחדים.
 כל אדם יכול להשיג את מה שירצה, בתנאי שידבוק בהתמדה!
"ועכשיו סלח לי, נשרפה לי נורה ואני רץ לחנות להחליף אותה".
אוקיי, קראתי. ועכשיו מה?
התמדה היא ערך חשוב להצלחה. התמידו במה שאתה עושים ותצליחו.
שייך לנושאים: הטור האישי שלי, חדשות