שם הכותב: תאריך: 10 מרץ 2013

יעקב פרי: החרדים הם הסקטור היחידי שנהנה ממסקנות טרכטנברג

הדברים נאמרו בפאנל בנושא ניהול סיכונים שנערך במסלול האקדמי המכללה למינהל בראשל"צ. ח"כ שטרית: האמירה של ביבי שלא יהיו קיצוצים היא בלוף. ח"כ ברוורמן: צריך להוריד ל-2% את המע"מ ל-50 עד 100 מוצרים.

"הסקטור היחיד שהרוויח מיישום מסקנות טרכטנברג הוא הסקטור החרדי, הם הסקטור היחיד שזכה להטבות משמעותיות בדיור". כך אמר יעקב פרי במסגרת פאנל בנושא כלכלה פוליטית שנערך במסלול האקדמי המכללה  למינהל בראשון לציון היום (ד') בחסות האיגוד הישראלי לניהול סיכונים וקבוצת דן אנד ברדסטריט ובשיתוף ביה"ס למינהל עסקים של המסלול האקדמי המכללה למינהל. פרי הוסיף כי הממשלה מחויבת לעודד עסקים קטנים, לתת ערבות מדינה ל-50% מהאשראי לעסקים קטנים. לא יתכן שבישראל יהיה מס נישואים שו זוג נשוי עם עסק משותף משלם כמעט כפל מס.

 חיים כהן, מנכ"ל קבוצת דן אנד ברדסטריט אמר כי "חשוב שהממשלה הבאה תיזום פיתוח של המגזר העסקי, התעשייה ושוק התעסוקה כמנוע צמיחה מרכזי של המשק".

 אבישי ברוורמן אמר כי "גירעון יצר בור שנבע מניהול כושל, כלכלה טובה אינה מוגדרת רק בנתוני מאקרו. מעמד הביניים לא עומד בנטל. שאלתי את שטייניץ מאיפה להביא את הכסף והוא אמר לי "אל תדאג", ביבי בחוצפה טעו שהוא צפה את הגירעון, זה לא נכון".

ח"כ אבישי ברוורמן הכריז כי "במסגרת התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה – 50 עד 100 מוצרים יש להוריד את המע"מ ל-2%. אני ויעקב פרי יכולים לשלם מס מותרות. מס חברות יכול לעלות ב-2% – לא יקרה כלום, בגרמניה מס החברות הוא 30% ואצלנו רק 25%. ישראל היא מהמדינות היחידות שיש לה מגבלה על הוצאות, צריך להעלות את ההוצאות ולהגדיל את ההכנסות".
בבנק העולמי הגדרנו כלכלה לא רק כתוצר וגירעון, אנחנו אחת המדינות העניות ביותר.בגלל הפערים הגדולים בכלכלה הישראלית. יש כאן אוליגופולים בתחום המזון והאשראי שחייבים לפרק. קודם כל צריך להטיל מיסוי על העשירים",הוסיף ברוורמן.

 ח"כ מאיר שטרית אמר כי "האמירה של ביבי לגביה לא ניאלץ לעשות קיצוצים היא בלוף. השאלה היא איזה מיסים להעלות ולמי? הממשלה העלתה את המיסים למעמד הביניים והורידה לעשירים

מדובר בכשלון מהדהד של הממשלה, הגירעון הממוצע של הממשלה הזו הוא 4% מהתוצר – ב-2008 עמדנו על גירעון של 2% בשיא המשבר. הממשלה מבזבזת 30% מאלה שכן עובדים.  ולם צריכים ללכת לעבוד, מי שלא עובד לא צריך לקבל גרוש מהמדינה, המדינה צריכה לעודד אנשים לעבוד ולא לעודד אנשים להישאר בבית ולקבל קצבאות. פינוי בית האולפנה עלה למדינה 140 מיליון שקל, ניסרו את הבתים והעבירו לראש ההר, אז הבינו שאי אפשר וצריך להקים בתים חדשים.

 ראובן אגסי אמר כי "הצטרפתי לפוליטיקה כי אני על סף ייאוש לגבי השוויון בנטל. ניהלתי חברות רבות, הבור של השנה שעברה הוא הבור של השנה שעברה אבל בשנה הבאה יהיה גם גירעון -. לא נפסיק לשיר, המיסים עוד יעלו, בשנה הבאה לא יהיה שלום, זה כתוב על הקיר. חובה להגדיל את ההשתתפות בסקטור החרדי ובסקטור הערבי. אני לא צריך כסא בכנסת, חשוב להכניס את שני הסקטורים האלה להשתתפות באמצעי הייצור. פעמיים ניסו להעביר את חוק טל ופעמיים לא הצליחו להעביר אותו. חשוב להימנע מעוד בור בשנה הבאה". .

 "סטרט אפים בישראל מחפשים כסף בחו"ל במקום לקבל כסף מהמדען הראשי. אי אפשר לפתח כלכלה כשהדרישה היא להפקיד בבנק 100 שקל ולקבל בתמורה הלוואה של 100 שקל. כל פעם כשמדברים על מיסוי, אני שומע קולות: של בואו ניקח מיסים מה"חזירון" העליון. בעשירון העליון יש אנשים שהרוויחו ביושר את מה שיש להם. אין לי בעיה לשלם עוד מיסים, השאלה היא כיצד מחלקים אותם", הוסיף אגסי.

 יעקב פרי, אמר כי "הקיצוץ הנוכחי צריך להיות בגובה של 25 עד 30 מיליארד שקל. יהיה צורך מהותי לקיצוצים נרחבים, אפשרי על פי מתווה ברודט לקצץ מיליארדים מתקציב הביטחון. השתתפות בנטל מצד ערבים וחרדים היא תהליך מתמשך שיקח זמן רב, אין מי שיקלוט אותם במערכת במידה ומחר כולם רוצים להתגייס. חייבים לצמצם את מספר השרים בממשלה. יש עניין של דוגמה אישית – חוק יסוד הכנסת מדבר על 18 שרים, אם יהיו 20 אז דיינו".יש לקבל את המלצות ועדת הריכוזיות, להפריט ולבזר מונופולים. זה לא סתם "כסף קטן" – כסף קטן מצטבר בסוף לכסף גדול".

 יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה, אמר כי כשלוקחים את מכלול הנתונים הכלכליים, המצב שלנו טוב יותר מ-2009. חשוב יותר להתעסק בבעיות שברמת המיקרו. יוקר המחיה הוא בעיה קשה בישראל. לא נראה לי סביר שנחזור בממשלה הבאה לתקציב דו שנתי. סוכנויות הדירוג העלו את דירוג החוב של ישראל לעומת הורדת דירוג  למדינות מערביות אחרות.