שם הכותב: תאריך: 19 מרץ 2013

כנס ניהול סיכונים

האיגוד הישראלי למנהלי סיכונים, קבוצת דן אנד ברדסטריט והמחלקה לחשבונאות של בית הספר למינהל עסקים במסלול האקדמי המכללה למינהל' קיימו בתאריך 16/1/2013 כנס בנושא "ניהול סיכונים".   הכנס עסק בהיבטים השונים של ניהול הסיכונים התאגידי. את הכנס הנחה אורן גרופי, שותף, מנהל מח' ניהול סיכונים וביקורת פנימית KPMG סומך חייקין. בכנס התארחו מיטב מרצים ומומחים לניהול סיכונים מהאקדמיה ומהתעשייה:

פרופ' דן גלאי – יו"ר סיגמא בית השקעות, ביה"ס למינהל עסקים, האונ' העברית י-ם שפתח את הכנס ציין כי הפיכת תחום ניהול הסיכונים למקצוע המצריך הכשרה לשם קבלת תעודה היא עניין מתפתח בעולם ואמר: "כמו שיש רואי חשבון ועורכי דין, גם מקצוע מנהל הסיכונים מתמקצע ויתמקצע, ניהול סיכונים הינו תחום שמתפתח ויש הרבה מה לעשות בפן המקצועי". פרופ' גלאי אמר כי: "התחום שהפכנו לגלובליים ביותר מבחינת רגולציה זה תחום הבנקאות וזאת בזכות ועדת באזל. הרגולציה הבנקאית בעיקר בתחום ניהול הסיכונים היא חובקת עולם".

ד"ר הדס גלנדר – ראש המחלקה לחשבונאות, ביה"ס למינהל עסקים, המסלול האקדמי המכללה למינהל אמרה כי המכללה כמוסד אקדמי הרימה את הכפפה ברעיון לשלב אקדמיה לתוך תחום ניהול הסיכונים ובמסגרת המכון ללימודי המשך בבית הספר למינהל עסקים ישנן תוכניות הסמכה אשר הכשירו כבר עשרות בוגרים עד היום.
ד"ר גלנדר אמרה: "עוד מימיה הראשונים של המכללה למנהל, חרטנו על דגלנו לתת דגש לפן היישומי ולשמור על הקשר עם התעשייה ושוק העבודה ובמסגרת הרצון להיות כל הזמן חדשניים ויצירתיים אנו מציידים את הבוגרים בכלים שמעבר לתוכנית הלימודים הקונוונציונלית על מנת לאפשר להגיע לשוק העבודה עם ערך מוסף".

חיים כהן – יו"ר ומנכ"ל האיגוד הישראלי למנהלי סיכונים ומנכ"ל קבוצת דן אנד ברדסטריט בהרצאתו "ניהול סיכונים הלכה למעשה" אמר כי "המודעות לניהול סיכונים היא חשובה ביותר, לא רק בגלל הרגולציה, אלא ניהול סיכונים כחלק מתרבות ומצוינות ניהולית הוא דבר הכרחי להשגת תוצאות ועמידה ביעדים בכל עסק"

חיים כהן ציין אילו גופים וחברות כפופים לרגולציה בתחום ניהול הסיכונים וגופים כמו תאגידים עירוניים, אשר מרכזים פעילות כלכלית אדירה בהיקף של מיליארדי שקלים, אין בהם תרבות של ניהול סיכונים וכמעט ואין בהם תרבות של ביקורת פנים וזה דבר שחייבים לשנות. בחברות פרטיות ממליץ חיים כהן להנהיג רגולציה וולונטרית שכל אחד יוכל להשתמש בה כדי לשפר את ביצועי העסק שלו.

מרצים נוספים שהשתתפו בכנס: לילי איילון, סגנית בכירה למנהל רשות החברות הממשלתיות לנושאי פיקוח, בקרה ודיווח בחברות  שדיברה על ניהול סיכונים בחברות ממשלתיות, ישר בן מרדכי, מנכ"ל בזן לשעבר, שדיבר על ניהול סיכונים ככלי ניהולי בהיבט סביבה ואקולוגיה, ורו"ח אביבית בן שמחון, שותפה במשרד רואה חשבון KPMG סומך חייקין, מנהלת תחום הערכות שווי ותגמול, שדיברה על ניהול סיכוני מדידה והערכות שווי.

בכנס התקיים פאנל ניהול סיכונים בהשתתפות: מוטי פרידמן, CEO טריפל–מ תחנות כח בע"מ ולשעבר יו"ר חב' החשמל ; בועז ליבוביץ, סגן מנהל חטיבה לבקרת סיכונים בבנק מזרחי טפחות ; אייל ליבוביץ, סמנכ"ל כספים N-trig ; ויקטור וייס, סגן בכיר לחשכ"ל, משרד האוצר ; וד"ר נועם גרסל, מנכ"ל ומייסד, אסיף אסטרטגיות.