שם הכותב: תאריך: 11 אפריל 2013

כמה צבעים יש למים?

הי לכולם,

ברצוני לחלוק עמכם מושגים מעולם הסביבה כפי שאני לומדת בקורס "מנהיגות סביבתית", אחד המושגים שעלו בשיעור היו מים אפורים. מצאתי הגדרות לכמה צבעי מים הנה לפניכם (ההגדרות נלקחו מאתר greenchange.co.il):

מים אפורים

מים אפורים (וגם דלוחין או מים ממוחזרים) הם מים אשר נעשה בהם שימוש קודם לצורכי רחיצה ושטיפה בבית, כגון מים שיצאו מן המקלחת, כיורים, מכונת הכביסה, מדיח הכלים וכיו"ב. מים אלו נבדלים ממים שחורים (מי קולחין) שהם מי אסלות וביוב, מי מטבח ומים אפורים ש"שכבו" מעל 24 שעות.

סוג מיוחד של מים אפורים הם מי השבת מזגנים. אלו מים כמעט שפירים וניתן להשקות בהם עציצים ללא חשש מריח. מים אפורים ניתנים לשימוש חוזר לצרכים אחרים, בהם מכלי ההדחה של האסלה (הניאגרה), שטיפת רצפות והשקיית גינה ביתית. על פי נתוני חברת מקורות קצת למעלה משליש מכלל צריכת המים בישראל היא צריכה ביתית, ומתוכה 40% הם דלוחין קלים לטיפול.

הרכבם הכימי של מים אפורים שונה מזה של המים השחורים והמים השפירים. הם אינם ראויים לשתייה והשימוש החוזר בהם בישראל, מותנה באישור של משרד הבריאות הישראלי. השימוש הבעייתי במים אלו נובע מהריכוז הגבוה של החומרים הבסיסיים החזקים, אשר מקורם מהסבונים ושאר חומרי הניקוי כמו אבקת כביסה. כאשר משקים את הגינה עם מים אפורים, יכולים מים אלו לפגוע בטיבה של הקרקע לגידול צמחים. בעיה נוספת, היא חלחול של אותם מים אפורים למאגרי מים מתוקים עיליים או תת-קרקעיים. (הגדרה בסיוע ויקיפדיה) בעת האחרונה נפוץ השימוש במים אפורים ברמה הביתית לשימוש כמי אסלה ובעיקר מים להשקיית גינות.

המדיניות הרישמית של מדינת ישראל אינה מעודדת זאת, אך בשטח ישנן יוזמות פרטיות רבות ההופכות את המשימה לישימה. יתרונות השימוש במים אפורים: 1. חיסכון במים שפירים. שימוש במים אפורים להדחת אסלות למשל, ע"י התקנת בעלות מינימאלית של מיכל איסוף למי האמבטיה או מכונת הכביסה. שימוש כזה יכול לחסוך את העלות השוטפת של צריכת מים שפירים (המשמשים כיום להדחת האסלה). לשימוש זה אין חסרונות בריאותיים או אחרים. חסכון זה מתבטא בשיפור משק המים הארצי. 2. הקטנת הצורך בפיתוח שאיבת מי תהום, הקטנת נפח מי הביוב וחיסכון בטיפול במים שכיום מוזרמים יחד עם מי השופכין לביוב. 3. חסכון כספי משמעותי לצרכן, בעיקר בימים של קביעת מכסות והעלאת תעריפי השימוש במים. איך עושים את זה? לצורך השקיית גינה במים אפורים יש לטמון מיכל מתאים באדמה ולהפנות אליו את המים. בפתח הכניסה צריך להיות מסנן סיבים ומוצקים ובמיכל צריכה להיות משאבה לשאיבת המים. ולכן נדרשת גם נקודת חשמל קרובה.

 שפכים ביתיים

שפכים מוגדרים כפסולת נוזלית שמוצאה מן האדם, בע"ח ותעשייה, כתוצאה משימוש ביתי, תעשייתי או חקלאי. השפכים עלולים לשמש מעבירי מחלות ומקורות לזיהום מי שתיה, לגרום למפגעי תברואה ו/או מפגעים אסתטיים. שפכים ביתיים מהווים כ- 80% ממי הצריכה. מלבד חומרים אורגניים, אנאורגניים וחלקיקים מרחפים עלולים השפכים הביתיים להכיל פתוגנים – גורמי מחלה שונים.

מים שחורים

"מים שחורים" או בשמם האחר – "שופכין" או "שפכים", הם מים שמקורם באסלות ובכיורי מטבח. במים שחורים מורשית ע"פ חוק לטפל רק המדינה או תאגידים שהוסמכו לכך ע"י המדינה. גורמים אלה מוסמכים להפעיל מט"שים (מפעלי טיפול שפכים) ולהפיק בהם מים מושבים המיועדים לשימוש חקלאי. השפכים מגיעים למט"שים בצנרת מערכת הביוב.

מים שקופים

מים שקופים הם מים נקיים שהתעבו במתקני קירור ומיזוג נאספו ונאגרו במערכת המונעת זיהומם. מקור נוסף למים שקופים יכולים להיות משטחים עליהם מתעבה טל הנאסף גם הוא באופן המונע זיהומו. בבניין משרדים מרובה מזגנים או בבתי קירור עתירי משטחים קרים ניתן לאסוף מים שקופים בכמויות ניכרות היכולים לשמש גם הם להשקייה ו/או להדחת אסלות.

מקווה שהשכלתם יחד איתי…

שייך לנושאים: חדשות