שם הכותב: ורד ברלל תאריך: 09 אוגוסט 2013

מילים כדורבנות: פיתוח חשיבה יצירתית לעסקים

במהלך שבוע העבודה, אנחנו לרוב מוצאים זמן לשוחח עם אנשים. עם העובדים שלנו, המנהלים שלנו, בני המשפחה. אבל מתי בפעם האחרונה באמת ישבנו וניהלנו שיחת עומק מלב אל לב עם עצמנו?

 שיחות יעילות עם הנפש פנימה הן לא רק דרך להגיע לשלווה, אלא גם כלי עסקי. אחרי הכל, אנחנו מקבלים השראה מבחוץ, אבל עיבוד המידע נעשה בתוכנו. מציאת דרך להגיע אל בנק האוצרות הפנימיים שלנו תסייע לנו לשחרר רעיונות פרודוקטיביים, שיקדמו אותנו מקצועית.

 יצירתיות בעסקים

בעולם שבו מוצר נהגה ביבשת אחת, מיוצר בשניה ומשווק בשלישית, קשה להיות ייחודיים. מלאכת הבידול והמיתוג נעשית מאתגרת יותר ויותר ככל שהעולם מצטמצם וסחורות (מוצרים או רעיונות) עוברים ביתר קלות ממקום למקום. במציאות הזו, הנכס החשוב ביותר לעסק הוא יצירתיות וגמישות מחשבתית. חשיבה יצירתית היא חד-פעמית ולפיכך שווה הון. חלק מן החברות הגדולות כבר הבינו את זה, והן משקיעות משאבים בפיתוח המעוף של עובדיהן – אם באמצעות פעילויות יוצאות דופן (כמו חדר משחקים או חדר מנוחה בבנין) ואם דרך פרסים על המצאות ושיפורים של מוצרים.

 אנחנו נולדים יצירתיים. ילדים בונים עולמות שלמים מבוץ ומנייר, ממציאים חברים דימיוניים וממחיזים סיפורים בעת משחק. מה קורה לנו כשאנחנו מתבגרים? מדוע לא כולנו ממשיכים לחיות חיים מלאי יצירה? הסיבה היא שאנחנו חיים בחברה, שבאופן טבעי מאלצת אותנו לרסן את היצירתיות שלנו, המנוגדת לעתים להיגיון. זה יהיה מאוד יצירתי לנסות להוריד גשם של שוקלד, זה רק לא יהיה הגיוני. היגיון מבטיח סדר חברתי, ובזכות היגיון, הבנה וידע של כללים חברתיים מגיעים מנהלים ויזמים למעמדם. אלא שאז הם נדרשים לשוב ולהשתמש בכישורים שזנחו בגן הילדים, ללמוד מהם ולנצל אותם לטובת ההיגיון.

 החדשות הטובות הן, שכמו כל דבר, גם זה דורש תרגול ואימון. יצירה מעודדת יצירה, ולכן, כל פעולה יצירתית מעודדת חשיבה יצירתית. ככל שמרבים בעשייה יצירתית, המוח מתרגל לחשוב שוב באופן יצירתי, מה שיבוא לידי ביטוי ביתר קלות גם במקומות אחרים. ומכל האפשרויות להתאמן בכך, הכלי הזמין ביותר הוא כתיבה. מנהלים, יזמים וכן אנשי שיווק ומכירות, העוסקים בכתיבה יוצרת, מתרגלים חשיבה אלטרנטיבית במילים. הם מתאמנים מבלי משים ב- "להגיד את הדברים אחרת", ועם הזמן מרגילים את המוח למצוא ניסוחים שונים לאותו עניין. כך, הם מוצאים את עצמם מתנסחים גם בעל פה וגם בכתב באופן ממוקד יותר ומשכנע יותר.

 מפגשי מילים

 כל רעיון מנוסח על ידינו במילים. כשאנחנו מניחים מילים על דף, המחשבה לא צריכה לעבור טרנספורמציה של צבע, קו, חומר, צורה או תנועה  – היא מיתרגמת ליצירה באופן מיידי; היא החשיבה בצורת ההוויה הראשונית שלה. עצם הכתיבה וההתבוננות במה שנכתב יכולים ללמד אדם הרבה על עצמו. מעשה הכתיבה מביא לידי ביטוי עולם ערכים, לבטים, ניסיון חיים, חלומות וחששות. גם אם תבחרו לכתוב על זוג חייזרים מהמאדים, עדיין הכתיבה תשאב מעולם החוויות שלכם. כשאתם משתעשעים בכתב עם תרחישים שונים, מדמיינים וכותבים איך היו נראים חייכם לו פעלתם כך ולא אחרת, ממציאים אירועים וכותבים את ההתנהלות שלכם בהם, אתם זוכים בתרגול מחשבתי וגם במפגש עם האדם היקר לכם מכל – אתם עצמכם.

 כך מתחילים

תרגול של כתיבה יצירתית מתחיל בדף נייר וכלי כתיבה. המחסום הראשון, אחרי שמחליטים על הזמן המתאים לכך, הוא הדף הריק. משפטים כמו "אני לא יודע מה לכתוב", "אין לי מה לומר" או "זה לא כמו לדבר בעל פה" מקשים על המשימה. לאמיתו של דבר, כל מה שאנחנו אומרים בעל פה אפשר גם לכתוב. אם תכתבו ללא כללים לא יקרה דבר כי ממילא אתם כותבים רק כאמצעי להשתחרר ולחשוב באופן יצירתי ולא כדי לקבל פרס נובל לספרות.

 תרגיל 1: ההתחלה היא פשוט לכתוב לעצמנו; לכתוב כל דבר. התחילו עם כתיבה אינטואטיבית פעם ביום. כוונו שעון לשלושים דקות והתחילו לכתוב, בלי מעצורים, בלי חוקים, בלי הגדרות מקבעות ובלי סדר. המטרה של התרגיל הזה היא קודם כל להתגבר על מחסום הכתיבה. אל דאגה, עם הזמן הכתיבה תהפך לעשירה יותר, מהנה יותר וזורמת.

 תרגיל 2: הקשיבו לשיר (ברדיו או במחשב) ובחרו מתוכו עשר מילים שאהבתם. מתוך הרשימה הזו, בחרו חמש מילים. עתה, כתבו מכתב או קטע קצר, הכולל את המילים הללו.

 תרגיל 3: פתחו ספר בעמוד אקראי, העתיקו משפט כלשהו, והמשיכו לכתוב הלאה. מהטקסט שיצרתם, בחרו את המשפט שאתם הכי אוהבים, וממנו התחילו לכתוב טקסט חדש.

 תרגיל 4: היכנסו למטבח או לחדר וכתבו שמונה פריטים שהעין נחה עליהם. מהמילים כתבו מכתב למישהו שאתם מכירים.

שייך לנושאים: יזמות