שם הכותב: תאריך: 16 ינואר 2014

"ניסיון נהדר לחיים": ראיון עם סטודנטיות שלנו בתוכנית חילופי הסטודנטים בגרמניה

תמונה 3 (1)

המסלול האקדמי המכללה למינהל שואף לעודד סטודנטים מצטיינים ומעורבים ללמוד סמסטר אחד לפחות בחו"ל במסגרת התואר הראשון. לימודים בחו"ל מהווים חוויה מעשירה, מעצימה ומאירת עיניים.

תכניות חילופי סטודנטים מהוות הזדמנות חד פעמית לצמוח, לרכוש פרספקטיבה ולפתח כישורים וכלים שיסללו את הדרך לקריירה בינלאומית. לפני חמישה חודשים, יצאו בר וסרמן וקארין גשימיאק, שתי סטודנטיות של בית הספר למינהל עסקים במכללה למינהל, ללימודי סמסטר שלם באוניברסיטת FH WORMS  שבגרמניה. כשבועיים לפני חזרתן לחיי השגרה בישראל, תפסנו את השתיים לראיון מרתק על החוויה הייחודית בה זכו, וקיבלנו מספר תובנות באשר לתוכנית לחילופי סטודנטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל.

מתי שמעתן לראשונה על התוכנית ומדוע החלטתן להגיש מועמדות?

בר: ראינו ממש שלושה ימים לפני שהיינו צריכים להגיש מועמדות. ממש בהתראה קצרה. חשבנו שזה יכול להיות מיוחד ומגניב, יתרום חברתית, יעניק ניסיון וגם יוסיף לקורות החיים לקראת העתיד המקצועי. קארין: מאז שהתחלתי ללמוד ממש חיכיתי כל חודש שיפתחו תוכנית מהסוג הזה כי שמעתי מדודות שחיות בחו"ל על חילופי סטודנטים והן אמרו רק דברים טובים. היינו באילת כששמענו והחלטנו מיד להירשם.

איזה כלים אישיים או מקצועיים מעניקה תוכנית מהסוג הזה לסטודנטים?

מעבר לחוויה ראינו את התוכנית גם כהזדמנות עבורנו לשיפור האנגלית. בהיבט האישי, התוכנית מאפשרת לנו לשפר כישורים חברתיים, להכיר אנשים מכל העולם וגם להסתגל לחיים במקום רחוק מחוץ לסביבה המוכרת, אתה לומד על עצמך ונחשף לתרבויות אחרות. באנו לכאן ללמוד, לטייל ולהכיר. בהיבט המקצועי, מאוד חשובה להם כאן ההתנהלות והצד המעשי והפרקטי של הלימודים. קיימים קורסים עם מספר רב של פרזנטציות והכול נעשה כדי לגרום לסטודנט להתנסות כמה שיותר.

ספרו לנו על קורסים יוצאי דופן שלקחתן בהם חלק.

בר: קורס Entrepreneurship. קורס מדהים שמאפשר לסטודנטים להבין איך בונים ממש תוכנית עסקית, מהשלב הראשון ועד לאחרון. המרצה מעולה, הנושא מאוד מעניין ונותנים לך כלים פרקטיים ממש. זה לא נשאר בגדר התיאוריה. קרין: יש שני קורסים שאני מאוד אוהבת. CRM, ניהול קשרי לקוחות. מאוד קשור לשיווק, מאוד פרקטי ותמיד מביאים הרצאות אורחים של בכירים בתעשיות שונות, הרצאות מאוד מעניינות. זה נחמד לראות איך הלימודים מתחברים לעולם האמיתי. יש גם קורס אסטרטגיות, בו נותנים לסטודנטים לחשוב על רעיון וממש לבנות תוכנית עסקית שלמה. למשל, עלה רעיון של מסעדה חדשה והיינו צריכים לצאת לשטח וממש לבדוק את כל מה שקשור – איפה כדאי לפתוח, מחירי נדל"ן, תפריטים – פשוט הכול ממש כמו בחיים האמיתיים. בר: התחושה היא שבאמת מעניקים לנו כלים פרקטיים משמעותיים.

כיצד נראית חוויה של סטודנט ישראלי באקדמיה הגרמנית?

כל מי ששומע שאנחנו מישראל מעניק לנו כבוד ויחס מאוד חם. יש הכרה מאוד גדולה. מתייחסים אלינו מאוד יפה וכבר תיאמו לנו פגישה עם ראש העיר ונציגים מהפרלמנט כאן. קיבלו אותנו ממש אחרת מאיך שחשבנו. לקחו אותנו משדה התעופה, וכבר ראיינו אותנו לעיתונים מקומיים. עשו לנו טיול לאוניברסיטה בברלין וגם שם דיברו על הקשר ההיסטורי בין גרמניה וישראל. נותנים לנו הרבה כבוד.

בר: היינו ממליצות לסטודנטים שמגיעים לכאן קודם כל ללמוד את השפה. לנו היה קשה בהתחלה להסתגל ולהתמצא, להגיע ממקום למקום. אבל האנשים כאן מאוד נחמדים והרבה פעמים עזרו לנו בשמחה. זאת עיירה מאוד קטנה, ובהיסטוריה שלה היו רבנים גדולים שפעלו כאן, כמו רש"י. אין כל כך דברים שמזכירים את הארץ. הקהילה היהודית לא מספיק מורגשת כאן. אין כאן הווי כמו בארץ, זו עיירה קטנה ומאוד שקטה.

קרין: אנשים באו בשביל ההווי החברתי, בחדרים של הסטודנטים בתוכנית כאן הדלתות תמיד פתוחות, יש מפגשים ומסיבות ועושים ארוחות ביחד. נוצרים קשרים עם אנשים ממדינות אחרות וזה כיף. יצאנו פעם אחת כל הבנות למסעדה והכרנו יותר לעומק. קל לפתח קשרים בינאישיים למרות התרבויות השונות. זה מקום נהדר להכיר עולמות ותרבויות אחרות.

מהם ההבדלים הבולטים בהם נתקלתן בכל הנוגע לסביבת הלמידה ולסביבה החברתית

מבחינת ההתנהלות של המרצים – יש אחריות מאוד גדולה על הסטודנט, יותר מאשר בארץ. לדוגמא, אין מתרגלים לכל קורס והמרצים לא מאוד נגישים כמו בארץ. למרות שהסטודנטים בתוכנית כן מקבלים יחס מזמין וחם גם מהמרצים, אבל זה לא כמו בארץ.

לסטודנטים כאן יש אופי חם והיה לנו קל להתחבר עם אחרים שהגיעו לכאן במסגרת התוכנית. גם עם סטודנטים אחרים אולי לקח קצת יותר זמן אבל כולם מאוד נחמדים אלינו. יש לנו קבוצות פייסבוק אבל אין שיתוף חומרים כמו שיש בארץ למשל. סיפרנו להם על זה והם הופתעו. בארץ יש קבוצות למידה וסיכומים. כאן הסתגלנו גם ללימודים לבד. בקורסים שאנחנו לקחנו, כמות החומר קטנה יותר מאשר בארץ אבל הם מאוד מקפידים והקורסים פרקטיים מאוד. אנחנו הסטודנטים הישראלים הראשונים בעיירה הזאת ומאוד מתעניינים במה שאנחנו חושבים, קיבלנו הזמנה מנציג בפרלמנט המקומי שרוצה לפגוש אותנו.

מה הפתיע אתכן יותר מכל במסגרת ההתאקלמות שלכן ומה היו הקשיים בהם נתקלתם?

האוכלוסייה מבוגרת ולא מדברת אנגלית כי זו עיר קטנה והיה קשה להתמצא. מה שהפתיע אותנו היה היחס שקיבלנו – מאוד חם ומקבלים הרבה כבוד. זה מאוד לא מרתיע. גם כשהתקשינו להתמצא אנשים הביעו נכונות גדולה לעזור. דבר נוסף שהפתיע היה בחנויות. מחירי המחייה כאן מאוד זולים, באופן משמעותי. מוצרי מזון, טואלט וגם מוצרי חשמל הרבה יותר זולים כאן מאשר בארץ.

מה הייתן ממליצות לסטודנט שמתלבט האם להצטרף לתוכנית מן הסוג הזה בעתיד?

היינו ממליצות ללכת על זה. זה ניסיון נהדר לחיים. ללמוד מתרבות אחרת, אתה לומד גם על עצמך, זו צורת למידה שונה ואני בטוחה שגם בהמשך זה יתרום הרבה. כל המרצים בכירים, אנחנו עושות פרזנטציות ברמה גבוהה ומפתחות קשרים עם אנשים מכל העולם. יש פה מגוון גדול של אנשים. זה מאוד מעניין גם בעולם האמיתי. איפה עוד ייצא לך לעשות דבר כזה? בארצות אחרות יש יותר תוכניות חילופי סטודנטים, זה יותר שגרתי אצלם, ובארץ זה אחרת. אז כשיש את זה אנחנו היינו בהחלט ממליצות ללכת על זה. לנו זה מאוד תרם ואנחנו בטוחות שזה יכול לתרום גם לאחרים.

כמה מילים לסיום?

אנחנו רוצות להודות מאוד למזכירות ביה"ס למינהל עסקים ולמחלקת קשרי חוץ. כולם ליוו אותנו כל הדרך ותמכו בנו בכל מה שהיינו צריכים – תודה לחמדי טרבולסקי שהיא שם בשבילנו בכל דבר, היא תמיד עוזרת ותומכת ועושה את המקסימום. גם פרופ' טל שביט והצוות כולו היו לצידנו וגילו גמישות כלפינו. היחס לסטודנט הוא נפלא, עומדים לרשותנו 24 שעות ביממה, ועל כך אנחנו מודות להם.

שייך לנושאים: חדשות