שם הכותב: המסלול האקדמי המכללה למינהל תאריך: 07 ינואר 2015

סיקור כנס הדמורקטיה שנערך במכללה בהשתתפות בכירים בפוליטיקה

פרופ' אשר טישלר, נשיא המסלול האקדמי המכללה למינהל אמר בפתח הכנס: הפוליטיקה הוא אחד התחומים החשובים ביותר בעשייה במדינת ישראל. האתגרים הכלכליים, החברתיים והביטחוניים מחייבים מערכת פוליטית איכותית ומקצועית אנחנו צריכים מערכת פוליטית טובה עם פוליטיקאים איכותיים, הוגנים ומקצוענים".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף את נתניהו על דברים שאמר בריאיון בערוץ 2: "נתניהו אומר שהממשלה הנוכחית כפתה עליו מהלכים – והוא צודק. כפינו עליו לצמצם את מספר השרים מ – 39 ל – 18, קידמנו את השוויון בנטל  והובלנו רפורמות בחינוך למען ניצולי שואה", אמר לפיד.  בהתייחס לתפקודו כשר הביטחון, אמר יו"ר עתיד "כהונתי הוצעה לי כמלכודת מכוונת של נתניהו, שניהל באופן כושל את המערכת הכלכלית בישראל וחשב לזרוק את האחריות עליי. כשיצאתי ממשרד האוצר, לא היה בור תקציבי והתקציב שהוגש היה החברתי ביותר, ללא העלאת מסים ואפילו מחירי הדיור ירדו במעט", הסביר לפיד. "כל זה נלקח מכם על ידי אדם שכל מה שהוא יודע לעשות זה להאשים אחרים בזה שבתקופתו המחירים עלו ב- 80 אחוז."

 בתשובה לאחת משאלות הסטודנטים האם ישב לפיד עם נתניהו בממשלה במקרה שייבחר, השיב "אני לא בעד תרבות של פסילות וחרמות. אבל אני אעשה כל דבר שאוכל כדי שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה".

 בהמשך דיבר יצחק בוז'י הרצוג, יו"ר מפלגת העבודה, שהפתיע את הסטודנטים ושלף לוח ועליו גיליון ציונים שנתן לנתניהו: "בניהול כלכלת המדינה, הגנה על תושבי עוטף עזה, סיכוי לזוכות צעירים לרכוש דירה וטיפול ביוקר המחייה – מקבל נתניהו ציון נכשל. רק במקצוע אחד הוא מצטיין – תירוצים". בדבריו, תקף הרצוג את לפיד "לפיד הביא את אחיו בנט ושפך על המתנחלים והימין הקיצוני מיליונים".

 שותפתו לראשות המפלגה ציפי לבני התייחסה לבידודה של ישראל בעולם "לנתניהו לא מאמינים. הבעיה היא שזו לא בעיה אישית שלו אלא שכל כל אחד ואחד מאזרחי ישראל."

עוד הוצג בכנס סקר שנערך בקרב סטודנטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל המצא כי שליש מהסטודנטים לא סומכים על נבחרי הציבור בישראל:

מסקר מדגמי שנעשה על ידי אגודת הסטודנטים והמסלול האקדמי המכללה למינהל עולה כי 33% מהסטודנטים אינם סומכים כלל על נבחרי הציבור בישראל, ו- 54% מהסטודנטים סומכים על אנשים בודדים בלבד. עוד עולה מהסקר כי יוקר המחיה הוא הנושא החשוב ביותר לסטודנטים: 45% בחרו בנושא הזה כנושא החשוב ביותר עבורם במערכת הבחירות הקרובות. הנושא השני הוא נושא הביטחון (27.5% מהסטודנטים בחרו בו לנושא החשוב ביותר) ולאחריו דיור (11%), הסדר מדיני (6.5%) ו- דת ומדינה (4.8%).

עוד נשאלו הסטודנטים בסקר האם הם בעד הסכם שלום: 36% אנו שהן בעד שתי מדינות לשני עמים כולל ויתורים לשני הצדדים; 34% ענו שהם בעד שתי מדינות לשני עמים ללא ויתור שטחים בתמורה ו- 27% אנו שהם מתנגדים להקמת מדינת פלשתינית.

בשאלה האחרונה התבקשו הסטודנטים לענות למי בכוונתם להצביע:

20.5% מהסטודנטים יצביעו לבית היהודי; 17.5% יצביעו למחנה הציוני; 15% יצביעו לליכוד; 9% יצביעו למפלגת יש עתיד, 6.5% יצביעו למרצ, 5.5% יצביעו למפלגת כולנו בראשות משה כחלון, 2.3% יצביעו לישראל ביתנו ו- 1.13% יצביעו לש"ס. מעניין לראות כי חמישית מהסטודנטים עדיין לא החליטו למי יצביעו.

 דור חיים, יו"ר אגודת הסטודנטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל: "לסטודנטים תפקיד חשוב ואקוטי בעיצוב עתיד המדינה, וחשוב שננצל זכותנו ויכולתנו להשפיע על זהות נבחרי הציבור ועל הנושאים שיהוו את סדר היום לממשלה הבאה. כאגודת סטודנטים שמנו לנגד עיננו לערב את הסטודנטים ככל שניתן בשיח טרם יעשו את בחירתם. מתוך הסקר, 19% מהסטודנטים במכללה טרם החליטו למי קולם ילך. תפקיד הכנס הדמוקרטי להיישיר מבט אל אותם סטודנטים ולתת להם במה לשמוע את מגוון הדעות בקשת הפוליטית ולשאול את כל השאלות, גם הקשות ביותר, שיעזרו להם לגבש את ההחלטה הטובה ביותר עבורם".

הרצוג ולבני. צילום ישראל הדרי הרצוג יאיר לפיד

שייך לנושאים: חדשות, כנסים ואירועים