שם הכותב: תאריך: 24 מרץ 2015

פרקטיקום למצטיינים – מימון

שלום לכולם,

שמי גיל ינאי, אני בוגר מנהל עסקים בהתמחות מימון במסלול האקדמי המכללה למנהל. החלטתי לנצל את ההזדמנות שניתנה לי לכתוב לכם, ולספר על חוויה שהייתה לי במהלך התואר.

באמצע הסמסטר השני פנתה אלי אביגיל הורביץ, רכזת ההוראה במחלקה למימון במכללה, והציעה לי הזדמנות לקחת חלק בפרויקט חדש במכללה שנקרא "פרקטיקום למצטיינים". הפרויקט בשיתוף בנק לאומי, ותנאי הקבלה כרוכים בראיון מול ועדת קבלה.

בתור סטודנט מן המניין כמובן שלא היה לי מושג על מה היא מדברת, וביננו, הייתי קצת סקפטי מהרעיון בהתחלה. אבל, החלטתי בכל זאת להגיע לראיון ולקוות שההחלטה תהיה בידיים שלי.

כך הגיע מועד הראיון, ישבו איתי 10 סטודנטים מהטובים במחלקה , כולם נרגשים וחדורי מוטיבציה לקבל את הקורס הנכסף, ואני יושב, ללא שמץ של מושג לאן אני מגיע. כשנכנסתי לראיון ישבו מולי בכירי המחלקה למימון, ביניהם ד"ר אייל להב ראש המחלקה, אביגיל הורוביץ רכזת ההוראה, ומספר אנשים מכובדים מבנק לאומי.

את הריאיון עברתי בהצלחה מרובה, כי אם לא מישהו אחר כנראה היה מספר לכם את כל זה :)

לאחר הראיון התחלתי לברר מה זה בעצם הדבר הנכסף הזה שנקרא "פרקטיקום למצטיינים", ומה החלופה שעומדת מולו במידה ולא אבחר להשתתף בו. [כמובן שבחרתי בפרקטיקום ולמען האמת, מזלי שבחרתי את הפרקטיקום].

אני ועוד ארבעה סטודנטים שעברו איתי את הראיונות, הגענו פעם בשבוע למטה בנק לאומי בתל אביב, ונפגשנו בכל מפגש עם אחד העובדים במחלקה. בהתחלה הייתי בטוח שהסדר של המפגשים הוא רנדומלי ותלוי בזמן הפנוי שיש למי שמעביר לנו את המפגש השבועי, אך ככל שהשבועות עברו חלקים החלו להתחבר ולהבנות וראיתי שהם בנו לנו נדבך על נדבך את כל ההתנהלות של עסקה בודדת בשוק ההון. מהלחיצה של הסוחר במחשב וביצוע פעולת קנייה, דרך ניתוח סיכוני אשראי וריבית עד לביצוע העסקה בפועל, ועוד עשרות שלבים בדרך. שלבים שמבחינתי תמיד התבצעו בשנייה על ידי מחשב, ופתאום גיליתי עולם אחר שמתפעל את הכל מאחורי הקלעים ודואג תמיד לשמור וללוות את העסקה מ"לידה" עד "בגרות". מחזור חי העסקה פתח לי ולחברי את השוק ונתן לנו חיבור פיזי מהאקדמיה לפרקטיקה.

בסוף המפגשים כל אחד מאתנו התבקש להכין עבודה מסכמת שנוגעת לאחד המפגשים שעברנו. אני אישית בחרתי לבצע ניתוח שווקים. לאורך כל הדרך ליווה אותי ליאור פאוסט, סוחר ראשי בבנק לאומי. הכנת העבודה המסכמת, הלמידה שהייתה לי במהלכה, ההתרגשות שהייתה לי כאשר עשיתי לראשונה משהו שגרם לי להתלהב כל כך מהתהליך והניתוח, שלא לדבר על כך שהצגתי אותה מול הבכירים בבנק לאומי, והעובדה שאחרי שהקורס נגמר וראיתי שהניתוח שלי היה נכון, כל אלו גרמו לי להבין שאני נשאר בשוק ההון תמיד, ואני רוצה להתעסק באנליזה. דבר חשוב כל כך לא יכולתי ללמוד בשום מקום עד שלא עשיתי אותו בפועל.

אם תהיה לכם ההזדמנות, אני ממליץ בחום לקחת את ההזדמנות הזו בשתי ידיים ולא לעזוב, כי חוויה כזו בליווי צמוד ועם רשת ביטחון בדמות המכללה למנהל לא תהיה שוב.

מקווה שנהניתם ובהצלחה,

גיל ינאי.