שם הכותב: תאריך: 26 ינואר 2014

אסתר המלכה היא הגיבורה האמיתית של מגילת אסתר

בטי אדרבמקביל  להתמחותה במשרד רואי חשבון, בטי אדר, בוגרת של בית הספר למינהל עסקים, השלימה לאחרונה את כתיבתו של ספר הטומן בחובו פרשנות עמוקה, מיוחדת ומהפכנית על מגילת אסתר. לקראת ערב ההשקה של הספר "אסתר – והיא שעמדה", אשר יתקיים ב-04.02.14 בקמפוס המכללה בראשון לציון (בניין ג', חדר 362, שעה 19:00), לא יכולנו להישאר אדישים ומיהרנו לתאם ראיון עם הבוגרת המרשימה.

ספרי לנו על הדרך שלך במכללה למינהל, ומדוע בחרת לערוך את ערב ההשקה כאן בקמפוס?

"הדרך התחילה במסגרת המסלול המשולב למנהל עסקים ומשפטים ולפני כשנה סיימתי שנת השלמה ללימודי ראיית חשבון. כיום אני עורכת דין במקצועי ונמצאת לקראת סיום ההתמחות במשרד רו"ח. אני בוגרת של המכללה, את ההשכלה האקדמית שלי רכשתי כאן והחוויה האישית שלי מהמכללה היא חוויה של מקצוענות אקדמית. מקצוענות של המקום, של המרצים ושל הסגל האקדמי והמנהלי כולו. תכננתי להוציא את הספר במוסד אקדמי, ולרגע לא היה לי ספק שזה היה כאן".

מה היא אותה 'מקצוענות אקדמית' בה נתקלת בין כותלי המכללה?

"נהניתי להיות בקורסים, המרצים היו מעניינים ויותר מזה – הם העבירו את הקורס בצורה מעניינת. היו קורסים שממש נהניתי להיות בהם. מעבר לזה, כיום אני מתמחה בשוק העבודה, ואני רואה הרבה בוגרים של המכללה בהרבה מקומות בכירים, אני פוגשת בהם בחוד החנית. המקצוענות מוכיחה את עצמה בעולם האמיתי. יש הרבה מאוד בוגרים של המכללה שמתקדמים מאוד יפה".

מה הוביל אותך לכתיבת הספר?

"הספר התפתח מאירועים נקודתיים.לאורך השנים ארגנתי והנחתי ימי עיון וכנסים בנושאים של מעמד האישה, דיני עבודה, מנהיגות נשית ועוד. הראשון שבהם היה "נשים למנהיגות" – אני מאמינה שחייבות להיות יותר נשים בפוליטיקה, שם מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על כולנו ולא ייתכן שמחצית מהאוכלוסייה לא תהיה מספיק נוכחת שם ולא תזכה לייצוג שוויוני. אני מאמינה שזה צריך להיות שיתופי, נשים וגברים במידה שווה.

ב-2009 כתבתי מאמר על מגילת אסתר בפורטל 'אסימון'. כעבור שנה הזמינו אותי לגלי צה"ל במסגרת התוכנית "ספרים רבותיי, ספרים". ידעתי שהנושא הפמיניסטי הוא נדבך מרכזי במגילה ולאחר מכן העמקתי את הפרשנות והחשיבה שלי עד שלמעשה הגעתי לספר הזה. בעת שהתחלתי את ההתמחות במשרד רואי החשבון ובמקביל לעריכת הדין, מצאתי שהיה לי צורך להתבטא במילים כתובות בנושאים הללו, ובספר אני לא מעניקה פרשנות אחת ויחידה – יש רעיון מרכזי ויש נדבכים מאוד מעניינים.הכתיבה של הספר נמשכה במשך מספר שנים".

ספרי לנו מעט על נקודת המבט המהפכנית שמציג הספר על המגילה.

"אני חושבת שהגיע הזמן לחשוף את הגיבורה האמיתית של המגילה, שעל שמה היא גם נקראת – אסתר המלכה שעליה הוטלה שליחות להציל את העם היהודי מהפור הנורא של המן. בספר אני מתחילה מהסיפור עצמו – איך אסתר עשתה את זה? הייתה לה תוכנית מאוד מורכבת. היא הייתה אישה ויהודיה כך שהיא הייתה זרה בממלכה – אלה היו מעמדות נחותים ודווקא מן המקום הכנוע הזה, היא הגתה והוציאה לפועל תוכנית שהיא מלאכת מחשבת. מצאתי שבמגילה קיים קשר הדוק בין היהודים לנשים בנוגע לאופן שבו מתייחסים אליהם, גם  באופן מילולי – קשה להתעלם מן ההקבלה שנעשית בין שתי אוכלוסיות אלו.

נקודת המפנה הגיעה כשאסתר מתחילה להוביל מהלכים של שינוי מעמדות וגורלות במגילה. לב ליבה של המגילה מתרכז למילים "ונהפוך הוא" – המגילה כולה היא בסימן מהפך. מהפך שחוצה פרטים ואוכלוסיות. קיימת הקבלה נפלאה בין אסתר לסיפורים מהתורה שאני מדגימה בספר: בין פורים לפסח, בין סיפורים של התגלות אלוהים, בין אסתר למשה רבנו, וגם הסגנון המילולי שבו ההקבלה היא ממש אחד לאחד. הספר למעשה מנגיש את המגילה ומעניק פרשנות מהפכנית אשר מעוגנת בציטוטים מן הטקסט המקראי. קיימת משמעות רבה לשפה המיוחדת אשר מתארת את אירועי המגילה".

האם את מוצאת נקודות השקה בין הלימודים במכללה לתהליך שעברת עד בכתיבת הספר?

"בשתי הפקולטות בהן למדתי היו הרצאות שריתקו אותי יותר מהשאר. בעיקר בנושאים ספרותיים, תרבותיים של חשיבה ועומק.  איך להתאמץ ולהבין את המשמעויות של הדברים. אני חושבת שצריך להעמיק בכל דבר כדי באמת להבין מה הרעיון שעמד בבסיסו. בתהליך של רכישת השכלה אקדמית מתעצבות אצלך השקפות עולם, ואצלי המנהיגות הנשית היא ללא ספק אחת מהן. עבורי היא כיף להגיע לגילוי תובנות חדשות על המגילה – על גורלות משותפים שקשורים ליהודים ולנשים, על המילים 'ונהפוך הוא'.

רצוי שכולנו נעמיק ונחשוב ועל זה בדיוק הספר – השפה המיוחדת של המגילה היא לא במקרה, וזה לא במקרה שאסתר נשלחה להציל את העם היהודי. מעטים הם הדברים שהם באמת כפי שהם נראים בצורה שטחית. כשאתה יוצא מנקודת הנחה ששום דבר לא מקרי, אתה מעמיק, אתה מחפש – ואז גם מבין. יש הבדל מהותי בין לסמן מטרה ולכוון אליה חץ לבין באמת ליהנות מהתהליך, לכתוב משהו וממש להתעמק בו. כשאתה ממוקד במטרה, אתה אולי מפספס דברים מסביב, משמעויות של דברים".

מהו הערך המוסף שאת מאמינה שממנו ייהנו הקוראים במהלך קריאת הספר?

"אנחנו לומדים על אמונה, על מנהיגות ופמיניזם. "נהפוך הוא" הוא ביטוי מרכזי שמכוון להעצמה נשית. היה ייעוד ברור שהוטל על אסתר. היא הייתה כנועה ונחותה ומהמקום הזה, עם תוכנית מורכבת שלקחה זמן, היא הפכה את הדברים. הערך המוסף הוא שהכול אפשרי בחיים, שבמידה רבה מאוד זה תלוי בנו, אין מחסומים. לא רק שהכול אפשרי אל גם המצב ההופכי למה שאנחנו רואים כיום הוא מאוד אפשרי. הספר מביא דוגמאות מאוד ספציפיות של שינויים מהותיים שממחישים את הנקודה הזו בדיוק. גם כשנדמה שהכול לא אפשרי, תמיד יש דרך שמתחילה באמונה בעצמנו.

אומנם הנדבך המרכזי הוא פמיניסטי, אבל הספר הזה הוא לכולם כי יש במגילה כל כך הרבה, והספר מתייחס לנדבכים שונים. אם הספר יהווה נקודת אור שתגרום לשיפור כזה או אחר לעליית מעמד הנשים, ויעורר אצלן את הרצון להעיז יותר ולשאוף גבוה יותר, איזשהו ציון דרך בתחום של מנהיגות נשית – אני יותר מאשמח".

כמה מילים לסיום?

"היו הרבה אנשים טובים שעזרו לי לאורך הדרך ולהם אני רוצה להודות. גם בדרך האקדמית וגם בשלבי השקת הספר. מיכל סהר מהסגל של המכללה עזרה לי מאוד. אני מאוד מודה לה על הכול, תמיד היא מוכנה לסייע בכל מה שצריך ומגלה פתיחות לב שבאה לידי ביוטי גם אקדמית וגם בהשקת הספר. את שנת ההשלמה סיימתי לפני שנה ואני שמחה לחזור לכאן להשקת הספר. אשמח מאוד שאנשים יקראו וייהנו מהספר וגם יגיעו לערב ההשקה, שבו אעביר הרצאה ותיערך מכירה מוזלת של הספר".