שם הכותב: תאריך: 09 נובמבר 2013
397496_539156419500537_1309073972_n
רבדים של יזמות: כיצד תהפוך ישראל למעצמה פיננסית?

אחרי שהפכה למעצמת הייטק וכעת בדרך להיות מעצמת אנרגיה, הגיע זמנה של ישראל להפוך למעצמה פיננסית. איך עושים את זה? מר זיו סגל מסביר כיצד טכנולוגיות פיננסיות יעזרו למצוא תשובה.

בעוד שנים רבות, כאשר היסטוריון יכתוב ספר על האדם הקדמון שהוא אנחנו, פרק חשוב בספר יוקדש לאיוולת פיננסית. זאת, משום שלמרות שנים רבות של מאמצים, עדיין לא פוצחו סודות הגנום של ניהול השקעות רווחי לאורך זמן.

היחס בין השקעה לתוצאה הוא אולי מהעלובים בעולם העסקי, כשמחשבים את היחס בין כמות הכסף שהושקעה בתחום של ניהול השקעות למספר האנשים שעוסקים בו. אולם, העוסקים בתחום לא מודים ולא מדברים על כך, משום שהתעשייה הפיננסית מצליחה להרוויח (מכספי הלקוחות) תוך כדי כישלון. יתרה מזאת, כאשר תאוות הבצע מביאה אותה לפשיטת רגל, מצילים אותה כספי המיסים.

אך כגודל הכישלון, כך גודל הפוטנציאל. תעשיית המסחר בשווקים הפיננסיים היא מהגדולות בעולם, מגוון ההכנסות ממנה רחב ו-"שולי הרווח" יכולים להיות כמעט אינסופיים. העובדה שעד היום, מעטים הצליחו להפיק ממסחר והשקעות עושר לאורך זמן (שוב, למעט מי שמתפרנסים מעמלות, דמי ניהול וכולי או הנמצאים במעגל הראשון והקטן, כגון גולדמן-זאקס), משמעותה שמי שיהיה יצירתי, חדשני ופורץ דרך עשוי למצוא מטמון. תראו מה קרה לישראל בתחום משאבי האנרגיה. ממדינה דלילת משאבים היא הופכת, בהדרגה, להיות מעצמת אנרגיה. מה שאפשר זאת היה שילוב של חזון, טכנולוגיה והתמדה.

 היהלום שבכתר

 טכנולוגיות פיננסיות חובקות מגוון רחב של תחומים, חלקם קשורים בניהול של כסף ומוצרים פיננסיים, ואחרים קשורים בזרם העסקים והמסחר העולמי. היהלום שבכתר, לפחות במה שקשור לפוטנציאל הרווח המהיר, הוא מערכות מסחר ממוחשבות אשר בבסיסן תובנה או מודל למסחר וניהול של השקעות. בשפה המקצועית קוראים לזה אלגו טריידינג. תהליך הפיתוח של מערכת מסחר ממוחשבת הוא מורכב ודורש שיתוף פעולה בין מומחים מתחומים שונים: שוק ההון והשקעות, ניתוח טכני, ניתוח כמותי, מימון התנהגותי, פיסיקה, סטטיסטיקה, מתמטיקה, עתידנות, חקר ביצועים, מחשוב ועוד. שיתוף פעולה בין המומחים, משלב החשיבה והפיתוח של המודלים, דרך כתיבת האלגוריתם, ניסוי על יבש ועל כסף אמיתי, כיול ובסופו של דבר פיקוח על האלגוריתם במהלך חייו, מניב מוצר מופלא וייחודי בהיבט האינטלקטואלי; מערכת אשר יכולה להניב מיליוני דולרים בשנה.

למערכות כאלה, המבוססות על זיהוי תופעות ותבניות בשווקים הפיננסיים, יש אורך חיים מוגבל, הנובע מהיעלמותן של אותן תופעות/תבניות. לפיכך, לא ניתן לנוח על זרי הדפנה של ההצלחה, אלא יש להמשיך ולפתח מערכות חדשות או לכייל את אלה הקיימות.

ארבעה מעגלי יזמות

כדי לענות על הצורך בטכנולוגיות פיננסיות, הוקמה חברת רבדים פיננסיים. היזמים, אשר פונים אל החברה, הם בדרך כלל בעלי רקע בפיננסים, מתמטיקה, פיסיקה, מחשבים, הנדסה וכיוצא באלה. כאשר יש להם מודל תיאורטי שעובד על הנייר, מגיע השלב שבו הם נדרשים למשאבים רבים, יקרים ולא תמיד נגישים.בשלב זה, נכנסת רבדים פיננסיים לתמונה. היא תספק ליזמים צוות של יועצים ומנטורים מומחים, שיהווה את מעגל היזמות השני. היועצים יעבדו עם היזמים בתחומים המקצועיים הרלבנטיים. עבור מערכות אלגו מדובר בבדיקת ביצועים ותקפות המודל, פיתוח האלגוריתם, תכנות, התחברות לערוצי נתונים ומסחר ופיתוח המודל. הם יעבדו עם כל החברות לפי העניין והצורך ויוקצו להם מתחמי עבודה ושהות ביישוב. במקביל, לכל מיזם יוקצה מנטור לליווי התפתחותו העסקית (מעגל היזמות השלישי).

 משאבים נוספים שיקבלו היזמים הם חומרה ומערך תקשורת, תשתיות ונתונים פיננסיים, הנדרשים לפיתוח האלגוריתמים וכן לבדיקתם על "כסף חי”. המטרה היא, שלאחר תקופה של חצי שנה עד שנה, המודלים שהמומחים אישרו כתקפים ובעלי ערך כבר יעבדו על "כסף חי" כשלב בדרך לגיוס משקיעים. זהו מעגל היזמות הרביעי, שבו  רבדים והחברה החדשה (בשלב זה כבר מוקמת חברה שבה שותפה רבדים פיננסיים) מציגים ומציעים את המוצר לעולם הפיננסי. לכל טכנולוגיה פיננסית, שתאושר על ידי צוות היועצים של רבדים, יותאמו מעגלי היזמות בהתאם לאופי המוצר, השוק שלו ותהליך ההתפתחות הנדרש.

שייך לנושאים: יזמות, מקודמים, תעשייה