שם הכותב: תאריך: 17 דצמבר 2013

רוחב השוק: ראש מחלקת המחקר של FXCM על מגמות בשוק ההון

על פני השטח, אין ממש מה לדאוג. ההרחבה הכמותית הגלובלית ממשיכה במלוא עוצמתה, ממשיכים להופיע סימנים של צמיחה מחודשת בארה"ב, בסין, בגרמניה, והעונתיות, חביבי העונתיות, ממש דורשת אופטימיות יתרה. כל זה כאשר הספינה של הפד, הספינה הפיננסית הכי חשובה בבלוק של הבנקים המרכזיים, מועברת מידיו הנאמנות של בן ברננקי לאלו של ג"נט יילן הנחשבת ליונה צחורה עוד יותר ממנו.

אמנם אנו רואים לאחרונה ירידות במדדים, אך אלו מתוקשרות כתיקון טכני לגיטימי, ובינתיים רדוד, לקראת העליות היפות שכולם מצפים להן, דהיינו לראלי סוף השנה. זו לא הפעם הראשונה שאני מדבר על כך, ולמעשה יש להניח שכל הגורמים שהזכרתי מוכללים כבר היטב במחירים של הנכסים הפיננסיים. המעניין הוא ה-"מאחורי הקלעים". כזה הוא "רוחב השוק". נכללים בו המון נקודות מבט שהמשקיע-סוחר יכול לבחון אותן, כאשר הרעיון מאחורי כמעט כל אותן נקודות הוא לשאול את השאלה: האם השוק, בכללותו, משתתף במגמה המוצגת על ידי המדדים העיקריים, או לא?

אישור כזה יחזק אותנו בעמדה שיש לנו על השוק, וחסרונו יגרום לנו לחזק את המשמעת, ואת היישום של החלק המטפל בניהול הסיכונים שלנו. במילים אחרות, להתחיל לצפות לשינוי של אותה המגמה. זה נכון כמובן בדרך מטה, בדיוק כמו בדרך מעלה. אין זה הפורום להרחיב מדיי על כל האפשרויות בתחום זה, אבל אני רוצה להציג לכם היום נקודת מבט אחת, והיא של כמות המניות הנמצאות מעל הממוצע הנע 200 יום שלהם:

http://www.fxcm.co.il/text/upload/MMTH.jpg

בגרף השבועי הזה, המראה את מה שקרה מאז התחתית של 2009, אנו יכולים לראות דבר די מדהים: כל השיאים בו נמוכים מקודמיהם עד שנת 2013, ומאז הרמה נשמרת בצורה די סטטית, כאשר השיא נמצא סביב ה-80 אחוז, והתחתית נמצאת ב-60 אחוז. שימו לב שבחלק השני של השנה, השיאים חזרו לרדת בהתמדה.

אם נתרכז רק בסיום הזה, דהיינו מאמצע השנה, ועד עתה, נאמר שלמרות השיאים החדשים במדדים עצמם, ולמרות ה-QE המשתולל, כמות המניות הנמצאות במגמה חיובית, לטווח הארוך, אינו משתפר, אלא דווקא הולכת וקטנה.

זו סטייה שלילית די מעניינת, ומעוררת דאגה. יתר על כן, מבנה הגרף מאז תחילת השנה הוא של מעוין, המהווה בדרך כלל סימן של אי יציבות, וסבירות קרובה לירידות (באינדיקאטור). מה המסקנה מכל זה? כמו שאמרתי, ואומר תמיד, רק תנועת המחיר היא זו שמביאה אותנו למעשים, אבל אינדיקאטורים בכלל, ואלו של "רוחב השוק" בפרט, מהווים בהחלט אזהרה או אתראה לגבי העתיד.

במקרה הזה, הצמצום בכמות המניות המשתתפות במגמה החיובית לטווח הארוך צריך להכין אותנו לשינוי שלילי משמעותי יותר ממה שראינו עד כה. בכל מקרה, מעקב אחרי הגרף הזה (באתר Barchart.com) ואחרי פרמטרים אחרים של "רוחב השוק", בהחלט נותנים תמורה נאותה למאמץ.

שייך לנושאים: חדשות