שם הכותב: תאריך: 27 מאי 2014

תכנית חדשה ויחודית – ניהול עסקי בינלאומי

תכנית ראשונה מסוגה באקדמיה הישראלית:

בית הספר למינהל עסקים במסלול האקדמי המכללה למינהל משיק תכנית חדשה בניהול עסקי בינלאומי לתואר ראשון – בדגש על הודו וסין

התכנית החדשה תכלול לצד ידע בתחומי ניהול קלאסיים – סיור לימודי בהודו ו/או סין להכרת התרבות העסקית המקומית;  קורס ללימוד סינית; קורס על החברה, התרבות והכלכלה בסין ובהודו; וזאת, בין השאר,  מפי  מרצים אורחים מהארץ ומחו"ל בעלי התמחויות ייחודיות בתרבות ובחברה הסינית ובניהול מו"מ בינלאומי

***

התכנית תעניק לסטודנטים כלים לעבודה עסקית עם הודו וסין כמו גם הכשרה לעבוד בחברות ישראליות להן פעילות עסקית גלובלית

 להרשמה לתכנית היחודית>>>

המסלול האקדמי המכללה למינהל יפתח בשנת הלימודים הקרובה תכנית ייחודית ללימודי תואר ראשון במינהל עסקים עם התמחות בניהול עסקי בינלאומי עם דגש על מדינות הודו וסין. התכנית, שקיבלה את אישור המועצה להשכלה גבוהה, תאפשר לסטודנטים ללמוד על הזירה הכלכלית הבינלאומית מזוויות שונות, ותכשיר אותם לעבוד עם סיום התואר בחברות ישראליות להן פעילות עסקית גלובלית, במשרדי הממשלה ובגופים כמו מכון הייצוא ולשכות המסחר, התומכים בפעילות סחר החוץ של המשק הישראלי, ומעודדים חברות ישראליות לקיים ולקדם שיתופי פעולה גלובליים.

 זוהי תכנית ראשונה מסוגה באקדמיה הישראלית, והמכללה בהחלטתה לפתוח את התכנית הינה הראשונה לתת מענה לצרכים הכלכליים המשתנים, ולהעניק כלים חדשים לאותם סטודנטים הצפויים להיכנס לשוק העבודה הגלובאלי עם סיום לימודיהם. התכנית מיועדת לסטודנטים המעוניינים ללמוד לתואר ראשון במינהל עסקים, ולשלב בלימודיהם הכנה לעבודה בסביבת העסקים הבינלאומית, שהם בעלי ראייה רחבה ועניין בהיסטוריה, בתרבות, ובפוליטיקה של מדינות שונות בעולם.

בין הקורסים שצפויים להילמד בתכנית: קורס על החברה, התרבות והכלכלה בסין ובהודו;  קורס על המערכות הפוליטיות והכלכליות הבינלאומיות; קורס בניהול חוצה תרבויות שמטרתו להכשיר מנהלים לנהל במקום השונה תרבותית מהסביבה בה גדלו; וקורס שיעסוק בדרכי משא ומתן בתרבויות שונות. ההתמחות החדשה תכלול גם מספר קורסים באנגלית.

את הקורסים ילמדו מרצים אורחים מהארץ ומחו"ל בעלי התמחויות ייחודיות בתרבות ובחברה הסינית ובניהול מו"מ בינלאומי המתמחים בתחום הניהול הבינלאומי, לצד מרצי בית הספר למינהל עסקים של המכללה.

סיור לימודי בהודו וסין וקורס בסינית

בתום שנת הלימודים הראשונה, צפויים הסטודנטים ללמוד  קורס בסינית, ובתום השנה השנייה הם צפויים לצאת לסיור לימודי בסין או הודו. הסטודנטים צפויים לבקר בחברות הפועלות באותן מדינות, להכיר את תרבות העסקים המקומית, ולעמוד מקרוב על החיבור המתקיים בין אנשים שהגיעו מתרבויות שונות.

לצד אלו,  תקנה התכנית לסטודנטים הלומדים בה ידע כללי בתחומי הניהול הקלאסיים – חשבונאות, כלכלה, מימון, ניהול משאבי אנוש, ושיווק – וכאמור, ידע ייחודי בנושאים כגון המערכות הפוליטיות והכלכליות הבינלאומיות בהן פועלות חברות בימינו, מודעות לתרבויות שונות, והמשמעות של פעילות כלכלית בסביבה רב-תרבותית.

בנוסף, כלולים בתכנית בין היתר קורסים שיכינו את הבוגרים להתמודדות עם מצבי חוסר ודאות בעולם שמשתנה כל הזמן, ועם סביבת עבודה שונה מזו שהם רגילים אליה, מול עובדים, שותפים, או יריבים עסקיים בעלי תפיסות תרבותיות וכלכליות שונות משלהם.

לדברי פרופ' דן אלנתן מבית הספר למינהל עסקים במסלול האקדמי המכללה למינהל, אשר יעמוד בראש התכנית בשנה הבאה, "זו תכנית המכשירה סטודנטים הרוצים לעבוד בזירה הבינלאומית, אבל לא פחות מכך משרתת את הכלכלה הישראלית. הכלכלה שלנו מתבססת על סחר חוץ ועל היכולת לייצא למדינות העולם. בתוך המרחב הגלובאלי יש לישראל מקום חשוב, משום שחברות ישראליות פועלות בחו"ל כל הזמן, מייצרות בחו"ל, ויוצרות שיתופי פעולה".

אלנתן מוסיף כי "כיום לא ניתן להתעלם מהסביבה העסקית הגלובאלית, וסין והודו הן המדינות המרכזיות בעידן של ימינו. שתיהן נחשבות למנועי הצמיחה של הכלכלה העולמית במאה ה-21. בשתיהן יש מרכזי צמיחה עצומים שבהן נמצאות החברות הבכירות ביותר בכלכלה המערבית, כשבנוסף לכך, סין היא היצואנית הגדולה ביותר בעולם, והיבואנית השנייה בגודלה בעולם. סין היא גם המדינה בעלת שיעורי הצמיחה הגבוהים ביותר כיום מבין הכלכלות המובילות".

התכנית החדשה תימשך  שלוש שנים, כמקובל בתכניות אחרות לתואר ראשון,  ותעניק לבוגריה תואר B.A, כשהסטודנטים שיסיימו את התואר יוכלו להשתלב בחברות שליבת הפעילות שלהן היא בינלאומית. "סטודנטים בעלי תואר ראשון בתכנית יוכלו להשתלב ביתר קלות בחברות בינלאומיות, משום שהיא תפתח אצלם תובנות לגבי המורכבות של עולם העסקים הגלובלי, וההשפעה של הבדלים תרבותיים, כלכליים, פוליטיים, ומשפטיים על הדרך שבה מתנהלים עסקים במדינות שונות בעולם". אומר אלנתן.

המסלול האקדמי המכללה למינהל – עם הפנים למזרח אסיה

התכנית החדשה לתואר ראשון בניהול עסקי בינלאומי בדגש הודו וסין, מתווספת למהלכים נוספים אותם יזמה המכללה למינהל בשנה החולפת עם הפנים מזרחה, ובזה, חתימת הסכם לשיתוף פעולה עם האוניברסיטה למדע וטכנולוגיה בבייג'ין, USTB, אחת האוניברסיטאות המובילות והיוקרתיות בסין, במסגרתו נקבעו שני צירי זמן לפעולה: בטווח הקרוב, והחל  משנת הלימודים הקרובה, תשע"ה, יקיימו המכללה למינהל והאוניברסיטה למדע וטכנולוגיה בבייג'ין,  סדנת התמחות בישראל שתעסוק בעולם היזמות והאסטרטגיה, לסטודנטים לתואר שני מהאוניברסיטה בסין יחד עם  סטודנטים מהמכללה.  הסדנה תכלול בניית מיזמים ופיתוח תכנית עסקית, מפגשים עם  בכירים ישראלים בתחום הטכנולוגיה,  לימוד של חשיבה יזמית, הבנת תהליך היזמות, גיוס כסף, היבטים משפטיים, סיורים לימודיים ועוד.  במקביל, מתוכננים  חילופי מרצים וחילופי סטודנטים, ובזה משלחות של סטודנטים ישראלים לסין. בנוסף, מרצים מהאוניברסיטה למדע וטכנולוגיה בבייג'ין יגיעו לישראל על מנת ללמד במכללה למינהל. בטווח הארוך מתכננת המכללה להשיק תואר ראשון משותף לשני המוסדות, ובהמשך ליצור גם תואר שני.

 בנוסף, המכללה למינהל בודקת הקמת מרכז לחקר התקשורת הסינית, כחלק מבית הספר לתקשורת הפועל בה, אשר יעסוק בטיפוח וביצירת גשר בין ישראל לבין התקשורת בסין. זהו המרכז הראשון מסוגו במזרח התיכון אשר יצטרף למרכזים דומים בהונג קונג, אנגליה וארצות הברית.  המרכז יתמקד בהבאת קולה של ישראל לתקשורת הסינית, ויערוך מחקרים על התקשורת הסינית. כמו כן, יציע המרכז קורסים לסטודנטים על התקשורת הסינית, אשר יקנו כלים לעבודה עם התקשורת בסין, וייצור חילופי סטודנטים ואנשי תקשורת בין ישראל לסין.

 

לדברי נשיא המסלול האקדמי המכללה למינהל, פרופ' זאב נוימן, "סין כמעצמה כלכלית היא עובדה קיימת – לאחר שהפכה בשנים האחרונות לאחת המדינות המשפיעות ביותר בתחום הכלכלה הגלובאלית ובמדיניות העולמית, ומצד שני היא בחזקת נעלם עבור הסטודנט הישראלי שאינו יודע עליה כמעט דבר. אני מאמין כי המסלול האקדמי המכללה למינהל, דרך המהלכים בהם הוא נוקט, מתאים עצמו לשינויים בזירה הגלובאלית, תוך שהוא מציע  לסטודנטים בסיס אקדמי ומעשי מוצק להצלחה בסביבת העבודה של המאה ה- 21, תוך זיהוי דרישות שוק העבודה המשתנות".

  להרשמה לתכנית היחודית>>>

שייך לנושאים: חדשות, תואר ראשון, תעשייה